Зоологическите градини – детска радост или тъжна гледка

  03 Април 2018, 15:51     27714     3   
     


Вчера, от Еко Новини ви информирахме, че чакала в столичния зоопарк (първоначалната информация беше, че животното е койот, но в последствие се установи, че е чакал) е в много лошо здравословно състояние. Както обещахме, се опитахме да се свържем със софийската зоологическа градина за информация. За жалост от там не получихме нищо, освен няколко заядливи реда и нежелание за отговор. Може да прочетете полученото в края на статията.

Сега е идеалният момент да се започне дискусията за зоопарковете в България. Дали те са място за детска радост и нови знания за животните, или са просто затвори, в които животните „изтеглили късата клечка“ излежават присъдите си.

Гледката на болния чакал не е никак приятна, особено за децата, които са главните посетители на зоопарка. Хората се чудят, кому е нужно да се показват страдащи животни, и кой допуска тази жестокост.

Лъвчетата от Разград си намериха нов дом, но къде да отидат стотиците животни затворени в безсмислените зоологически градини ,които съществуват из цяла България. Не е ли тяхното съществуване далече от всякаква хуманност. Преди десетилетия нямаше телевизии, интернет и може би е било обуславяно да има зоопаркове за да се видят дивите животни. Но сега, когато сме във века на комуникациите, защо горките животни да стоят заключени в бетонни и железни клетки, далеч от естествената им среда.

Съществуването на такова място, може би е необходимо, но не е ли време да се затворят всичките „зоопаркове“, в които животните се гледат „на бетон“. Не е ли време стандартът за отглеждане на животни да се повиши, за да не гледаме болни и измършавели животни, дори в столичния зоопарк. Не е ли време да спрем да се гаврим с животите им, само заради едната субсидия. Видяхме какво се случи с лъвовете от Разград и с осоговските коне. Да гледаш как едно живо същество се блъска в клетка си цял живот е може би по-жестоко от това да го убиеш.

От Министерството на околната среда и водите са разпоредили на РИОСВ-София да направи проверка на софийския зоопарк и условията за живот там.

Публикуваме отговора, който получихме от г-жа Ирина Сахатшитева, служител на софийската зоологическа градина. Явно, когато изпращаме запитвания към зоопарка, трябва да знаем точното име на животното, защото не само един чакал e в лошо здравословно състояние и му липсват парчета от козината...

"С недоумение прочетох Вашето съобщение.
Не става ясно кое животно имате предвид.
И защо е необходимо притеснените читатели да пращат снимка на Вас, 
когато спокойно са могли да отправят запитването си към Зоопарк София и 
уварявам Ви щяха да получат точен отговор."

 


     

Maри16.08.2018 г., 22:28 ч.

За съжаление чакалите вече ги няма. Не искам да си помисля къде са ги откарали. Имаше видри преди време, но и ъях вече ги няма. Невъзможността да се гледат животните трябва да е достатъчна причина зоопарка да бъде затворен.

Борис04.04.2018 г., 15:58 ч.

Скоро бяхме в зоопарк в Кюстендил. Ужасно тесни клетки, измръзнали и страдащи животни, тъжна работа...

Ivo03.04.2018 г., 16:00 ч.

Абсолютно правилно.Да се затворят всички зоопаркове ,като се използват за болни животни или безстопанствени кучета,котки и други.

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   783    0