Завръщането на свирепия вълк: как учените върнаха към живот изчезналия пред 10 000 години вид

  09 Април 2025, 17:00     864     0   
     


Завръщането на свирепия вълк: как учените върнаха към живот изчезнал вид

Ромул и Рем играят в ограденото си пространство като всяко друго младо животно – гонят се, боричкат се, душат всичко около себе си. Но те не са обикновени вълчета. На едва шест месеца двамата вече тежат над 35 килограма, с дължина почти 1,2 метра, и тепърва им предстои да нараснат до над 150 килограма и 180 см. Освен размерите им, и поведението им издава, че не са домашни любимци — при опит за приближаване от човек, те се отдръпват, дори от хората, които са ги отгледали. Това не са вълци. Това са свирепи вълци(Aenocyon dirus) — древен вид, изчезнал преди повече от 10 000 години.

Благодарение на най-новите достижения в генното инженерство, американската биотехнологична компания Colossal Biosciences успя да възроди този изчезнал хищник. Учените от компанията разшифроваха ДНК на свирепия вълк, запазена в останки от зъб и кост, намерени в Охайо и Айдахо. След това редактираха генома на обикновен сив вълк така, че да съвпада с този на древния вид. Получените ембриони бяха износени от сурогатни майки – здрави и едри хибридни кучета – и така на бял свят се появиха Ромул, Рем и по-малката им сестра Халееси.

Това е първият успешен случай, в който науката връща изчезнал вид в този мащаб. Според учените това не е просто демонстрация на сила. Методите, използвани за връщането на свирепия вълк, могат да помогнат за опазването на съществуващи, но застрашени видове, като червения вълк, тасманийския тигър, вълнестия мамут и дори легендарната птица додо.

Ще се завърнат ли мамутите на Земята до края на десетилетието?

Наука или игра на богове?

Проектите на Colossal обаче не се приемат еднозначно. Много учени и етици предупреждават, че играта с генома на животните може да доведе до непредвидими последици – новите видове може да се окажат агресивни, нестабилни или дори заплаха за екосистемите, ако бъдат пуснати на свобода. Примери като тропическата жаба в Австралия или азиатския шаран в САЩ показват колко лесно е човек да създаде инвазивен вид със сериозни последици.

От друга страна, Colossal залага на по-безопасен подход — животните се отглеждат в строго охранявани резервати. Свирепите вълци живеят в резерват от 2000 акра, заобиколен от 3-метрова ограда. На тях се осигурява ветеринарна грижа, специална храна, включително сурово месо и органи, както и наблюдение 24/7. Въпреки това учените признават, че тези вълци не могат да се върнат в дивата природа — поне засега.

“Те са ръчно отгледани и наблюдавани постоянно. Това не са животни, които биха могли да оцелеят сами”, казва д-р Бет Шапиро, главен научен директор на Colossal.

Как се създава свиреп вълк?

За създаването на свирепите вълци учените са направили само 20 редакции в 14 гена на сивия вълк — достатъчно, за да се проявят основните физически и поведенчески черти на древния вид: по-големи размери, по-широки челюсти, мощни крайници, характерното бяло оцветяване и специфичния вой, който не е звучал на Земята от хилядолетия.

Изненадващо, това беше постигнато без използване на директно древно ДНК — вместо това учените редактираха живи клетки, изолирани от кръвта на сив вълк. Те ги превърнаха в ембриони чрез класическия метод за клониране — същият, с който беше създадена прочутата овца Доли през 1996 г.

Не само възкресяване, но и спасяване

Освен възраждането на изчезнали видове, Colossal работи и върху спасяването на червения вълк, който днес е почти напълно изчезнал в дивата природа. Учените клонираха четири червени вълка, използвайки така наречените "призрачни алели" – генетични следи от червени вълци, открити в генома на други каниди по крайбрежието на Луизиана и Тексас.

По подобен начин Colossal се надява да спаси и австралийския северен квол – малък хищник, застрашен от отровни жаби, внесени от хората през 1935 г. Единствена промяна в един нуклеотид на ДНК може да направи кволите устойчиви на тази отрова — и така да се даде нов шанс на вида.

Какво предстои?

Компанията планира да създаде вълнест мамут до 2028 година. Генетичната трансформация е значително по-сложна — тя включва редактиране на над 85 гена на азиатски слон, за да се пресъздадат характерните черти на мамута: дълга козина, мастни натрупвания и устойчивост на студ. Учените вече са модифицирали 25 от необходимите гени и работят върху създаването на ембриони за имплантиране.

Но въпросът остава: какво да се прави с тези животни, когато веднъж се появят? Едно е да създадеш мамут, друго е да му осигуриш живот, близък до този, който би водил в дивата природа — в стадо, с хиляди километри за скитане и социална структура, каквато природата е оформила за хиляди години.

Спасение или заблуда?

Проектът на Colossal поставя човечеството на ръба между технологичния триумф и екологичната отговорност. Според учените в компанията, новите генетични технологии са не просто възможност, а морален дълг – начин хората да поправят вредите, които сами са нанесли на природата.

“Вече сме еволюционна сила,” казва д-р Шапиро. “Ние решаваме какво ще бъде бъдещето на тези видове.”

https://time.com/7274542/colossal-dire-wolf/

 


     

 


Последни