Луксозните предградия в Южна Африка привличат два пъти повече птици, от градските центрове и не толкова добре развитите квартали в покрайнините, показва нов доклад на Университета в Торино.
Учените са стигнали до заключението, след като са изследвали 22 урбанизирани местности в африканската държава. Оказало се, че подържаните големи дворове привличат не само повече фауна, но и редки видове, които не се наблюдават в по-малко развитите квартали, като голямата ивичеста лястовица и африканския блатен ястреб.
Според Дан Чембърлейн, еколог от университета в Торино, подържаните зелени площи и достъпът до вода са основните причини т.н. „луксозен ефект“ да се наблюдава при птиците в Южна Африка.
„Проблемът с повечето стари проучвания за луксозния ефект е, че те са провеждани в Европа, Северна Америка и Австралия. За първи път наблюдаваме луксозния ефект извън трите най-развити континента. Откритието показва, че за да успеят да разберат връзката между градската среда и животните, учените и еколозите трябва да усъвършенстват подхода си“ коментира Чембърлейн.
Луксозният ефект за първи път е установен при доклад за биологичното разнообразие във Финикс, Аризона изготвен от университета в Станфорд. Учените установили, че дворовете на луксозните къщи привличат по-голямо разнообразие на видове насекоми, влечуги и птици от подобни места, където инфраструктурата не е толкова развита.
Може би най-известният пример за луксозния ефект са австралийските кенгурата, които предпочитат голф игрища пред дивата природа.