От 1955г. насам са правени поне дузинаа опита бели акули да бъдат отглеждани в плен. Всичките са крайно неуспешни. Акулите винаги отказват да ядат, стават летаргични и обикновено умират до дни.
До началото на осемдесетте години на миналия век всички подобни опити са катастрофални неуспехи. Акулите умират до дни, а понякога дори до часове.
През 1981г. в аквариума Sea World в Калифорния е направен първият по-мащабен опит за отглеждане на бяла акула в плен. Въпреки големият екип от ветеринари и морски биолози, които трябва да се грижи за хищникът, той оцелява едва 17 дни. Акулата така и не се приспособява към живота в плен и постоянно се блъска в стените на аквариума.
Въпреки че умира, акулата за първи път оцелява повече от седмица в аквариум, а това дава фалшиви надежди, че подобна нехуманна практика може да е успешна.
23 години по-късно в аквариума Монтерей Бей в Калифорния изграждат специален хабитат за бели акули, който побира 4 500 000 литра вода. В него пускат бяла акула, заловена от местни рибари. Акулата живее в аквариума цели 198 дни, след което я връщат в океана, защото става агресивна и изяжда две по-малки акули. Този рекорд все още не е подобрен.
През следващите години в Монтерей Бей правят още няколко опита да отглеждат временно малки бели акули. Те прекарват само по няколко седмици там, след което биват върнати в океана.
До днес само на още едно място правят опит да отглеждат бяла акула в плен. Това се случва през 2016г. в Япония.
След множество приготовления и огромни инвестиции, бяла акула, дълга 4 метра, е пусната в аквариума в Окинава през 2016г. За отглеждането й е осигурен голям екип от учени и ветеринари, и е изграден специален аквариум. Въпреки всичко това, само три дни по-късно, акулата е намерена на дъното на аквариума.
Какви са причините белите акули да не могат да живеят в аквариум?
Според учените има няколко причини най-свирепият хищник в океана да не може да живее в плен:
Южноафриканския биолог и експерт по акули - Майк Рутцен смята, че да се опитваш да отглеждаш в плен хищник, който е на върха на хранителната си верига, е нехуманно и наподобява сюжет от филмите за Джурасик Парк.