В Тайланд са отчели най-голям брой гнезда на морски костенурки от повече от 20 години, съобщава CNN.
На остров Пукет, най-известният туристически остров в страната, експертите от Центъра по морска биология са открили 11 гнезда, което е най-големият брой от 20 години насам. През последните 5 години на острова са намирани само по няколко гнезда.
„Това е много добър знак за нас, защото местата, където костенурките снасят, са унищожени от хора. Ако го сравним с миналите годините, гнездата са много повече. При костенурките има голям шанс те да бъдат убити от рибарски мрежи или от плажуващите хора“ коментира Конкиат Китиуатанауонг, директор на Центъра по морска биология в Пукет.
Според експертите, бебета морски костенурки се дезориентират по-малко и по-лесно стигат безопасно до водата при липсата на хора, пластмасови отпадъци и различни източници на светлина.
„Намалената човешка дейност заради коронавируса може да има положително въздействие върху морската флора и фауна, дори и в дългосрочен план. Не става въпрос само за морските костенурки. При други морски обитатели като делфини и дюгони, които живеят в региона, също се наблюдава увеличаване на популацията. При раците отшелници и други видове, които се ловят за храна, статистиката също е положителна“ коментира пред CNN Канокван Хомча-аи от Фондацията „Май Као“ за защита на морските костенурки.
Подобно явление се наблюдава и на други места по света. Във Флорида и Бразилия също се наблюдава по-голям брой излюпени малки морски костенурки.
„Има много голям шанс да наблюдаваме положителни ефекти заради намаленото човешко въздействие при морските костенруки“ коментира Дейвид Годфрей, директор на центъра за опазване на морските костенурки в Гейнсвил, Флорида.
Всяко гнездо на морски костенурки се състой от между 60 и 120 яйца, като те се излюпват около 60 дни слез снасяне.