Вместо да бъдат затворени, ТЕЦ да произвеждат ток за Украйна

  07 Октомври 2024, 14:17     1442     0   
     


Правителството трябва да поиска дерогация (изключение от общите правила в ЕС) от Европейската комисия по отношение на въглеродните емисии, за да може българските топлоелектрически централи да продължат да работят и дългосрочно да изнасят ток за Украйна.

Над 60% от украинската енергийна инфраструктура е унищожена в следствие на войната. От 18 000 мегавата инсталирани мощности, над 10 000 от тях са разрушени. Недостигът е огромен, а изграждането на нови ще бъде процес, който ще отнеме десетилетия. ТЕЦ в България имат обща мощност от 7500 MW, като от тях реално в експлоатация са около 5000. Това е достатъчно да задоволи 50% от нуждите на Украйна. Голям плюс е, че още преди десетилетия е построен електропровод, който свързва електропреносните мрежи на България и Украйна.

Някои енергийни експерти, като Иван Хиновски, твърдят, че България няма директна връзка с Украйна. Износът за Украйна се осъществява чрез румънския електросистемен оператор. Но друг експерт, Еленко Божков, заявява, че от преди много години има изградена връзка с Украйна. Дали през Румъния или директно, няма голямо значение, но е факт, че българските ТЕЦ имат капацитета и ресурса дългосрочно да произвеждат ток за Украйна.

Подобен подход, с допускане на дерогация, е практика, която Европейската комисия вече е прилагала. Такъв е случаят с дерогацията за Лукойл Нефтохим Бургас.

Все по-настоятелно политици настояват за затварянето на ТЕЦ заради парите от Плана за възстановяване и устойчивост и Зелената сделка. Колко е далновидна тази позиция, е много спорно. Каквито и пари, преквалификации или други стимули да се предлагат на миньорите и енергетиците от Маришкия басейн, социално напрежение ще има. Дерогацията за Украйна е изход, който ще спечели време за изграждане на заместващи мощности. Такива са абсолютно необходими, особено изграждането на 7 и 8 реактор на АЕЦ Козлодуй или подмяната на въглищата в ТЕЦ с газ.

Преди две години Европейската комисия обяви ядреното гориво и газа за зелени източници на енергия. В Брюксел разбраха, че в рамките на Европа, поради географското положение и климата, не могат да бъдат уеднаквени критериите за производство на зелена енергия и че недостиг ще има.

Към настоящия момент няма механизъм и ресурс, по който да се компенсират работещите, ако се затворят ТЕЦ. Затова дерогация за производство на електроенергия от българските ТЕЦ е възможност, която не бива да се изпуска.


     

 


Последни

България

Снегът - най-големият враг на зелените

   29 Декември 2024   6031    0