Унищожени са 14 000 дка борови гори в Родопите

  19 Октомври 2016, 23:29     5704     0   
     


Снимка: Бил Майер

Корояди унищожават гората до смолянското село Фатово. Нападнати са предимно дървета на 40-50-годишна възраст. Поразена е дървесина за огрев 14 000 дка борови насаждения, равни близо на над 2000 футболни стадиона. Повсеместното унищожение продължава да увеличава своята площ, като всеки ден се нападат здрави дървета. През първата половина на 2015 г. унищожените участъци са били 232, а първата половина на 2016 г. те достигат до 1573.


Короядът напада насажденията от бял бор, които са залесени изкуствено на около 500 м надморска височина. Това е направено, за да се предпазят терените от ерозия. През 70-те години на миналия век с разпореждане на МС за създаване на интензивни иглолистни култури за задоволяване на целулозната промишленост са залесени нови хиляди декари. Целта била да се намали зависимостта на вноса на дървесина от Русия. Боровете обаче били засаждани на неестествено ниска височина.

Короядите - върхов и шестзъб, нападат именно тези дървета, които вече са на 40-50 г. и загиват масово. Буболечките се вдълбават в кората и разкъсват проводящата тъкан на стъблата. Оттам се нарушават хранителният и водният баланс на дърветата и това довежда до изсъхването им. Насекомото се настанява предимно в гори, в които има наличие на паднала дървесна маса. Бpъмбаpчeтo пpaви мaлки дyпчици в кopaтa и cнacя яйцa, кaтo ce пpeкъcвaт вpъзкитe, чpeз кoитo дъpвoтo ce хpaни. Teзи дyпчици ce зaпълвaт oт cмoлa, кoгaтo pacтeниeтo e здpaвo и cилнo, и яйцaтa yмиpaт. Нo aкo дъpвoтo e бoлнo, тo нe мoжe дa ce зaщити, и кopoядът ce paзмнoжaвa oщe пo-мacoвo, кaтo ce пpeхвъpля нa cъceдни плoщи. Дъpвeтaтa изcъхвaт и умират бъpзo.

Проблемът с корояда не е само у нас и дори не само в Европа. В САЩ и Канада има стотици хектари гори, унищожени от корояди. Там вече се развива т.нар. катастрофичен туризъм - водят туристи да видят пораженията и последствията от тях. В Германия лесничеите сравняват нападнатите дървета с рака при хората заради неизбежната им смърт. Там секат болните дървета веднага и ги извозват на безопасно място - или се изгарят, или се третират. Преди година пък Хондурас се принуди да включи части от националната армия в борба срещу вредителите. Горски специалисти заявяват, че нападнатите дървета се разпознават по наличието на входни и излетни отвори, дървесни стърготини по кората или в основата на стъблата, промяна в оцветяването на короната, промяна в цвета на иглолистата и масовото им опадане на по-късен етап. “

Дървесината от тези гори реално е неизползваема освен за отопление. Трябва да бъде изсечена и усвоена от населението или пренесена на безопасно място и да се третира. Процесът е скъп и трудоемък. Има площи на много труднодостъпни терени”, казва Емил Лилов, зам.-директор на най-голямото в страната Южноцентралното държавно предприятие. По думите му засегнатите гори са потенциално опасни и за възникване на горски пожари Сухите територии водят и до безводие. Събирането на тези дървета се затруднява от дългата съгласувателна процедура преди издаването на позволително за сеч. Предприятието дори подготвило предложение за облекчаване на режима за проверка и одобрение. Според специалистите проблемът се е засилил след невиждания снеголом от миналата година, когато в района бяха унищожени над 1 млн. куб. м дървесина. Заради опасността от нови зарази от 1 август има извънредно намаление на дървата за огрев в площите, засегнати от снеголома и различните видове корояди. Таксата от 3 лв. на кубик става 1 лв. без ДДС, при условие че човек сам си добие дървата. Цената е 5 пъти по-ниска от стандартната. В същото време горските силно редуцирали разрешителните за сеч на широколистни видове като бук и дъб за отопление. Въпреки това интересът не е много голям. Ловят с феромонови мрежи насекомите Заради напастта от корояди Южноцентралното държавно предприятие представи иновативна техника, с която се изправя срещу насекомите. Тя се базира на най-новите и съвременни методи на австрийския и немския опит за борба с вредители. Залагат се нов вид феромонови уловки - мрежа. Целта е да се повиши ефективността при хващане на възрастни екземпляри. Според статистиката улавянето на една женска довежда до редуциране на популацията с 16 000 насекоми. Това можело да доведе до значителен напредък в борбата срещу нападенията от върхов корояд и последиците за природата в региона. Заложени са и нов тип дървета уловки - ловни дървета. Те ще бъдат част от системата за интегрирана растителна защита.

Източник: www.24chasa.bg