Дървесното кенгуру Уондиуой е изключително рядък торбест бозайник, който обитава планините на Нова Гвинея. Единствените сведения за неговото съществуване идват от експедицията на Ернст Майр през далечната 1928г. От тогава няма данни, които да потвърдят неговото оцеляване в природата.
Това се промени преди няколко дни, когато ботаническа експедиция, водена от Майкъл Смит, се е натъкнала на уникалното животно в Нова Гвинея. Освен потвърждението, че видът още съществува, учените са успели да направят и първата в историята снимка на дървесното кенгуру Уондиуой.
Според австралийския биолог Тим Фланери, причината кенгуруто да е смятано за изчезнало за повече от 90 години, е че обитава една от най-гъстите гори в света и то на височина над 1600 метра. Експедиции до високите местности на Нова Гвинея се правят рядко, а гората е толкова гъста, че животно може да мине на два метра от теб без да разбереш.
„Снимката е уникално постижение! Това е едно от най-редките животни в света. Удивително е, че през 2018г. може да намерим функционираща популация, на вид, който е смятан за изчезнал“, добави Фланери.