Произведения на изкуството за повече от 1 милиард лева се пазят в хранилищата на Националната галерия и нейните филиали. До точната цифра ще стигнат експертите, които в момента остойностяват колекциите по действащото финансово законодателство. За хората, които работят там, и за търсещите духовното измерение на нещата тя обаче е безценна.
Националната художествена колекция наброява над 41 000 експоната. В рамките на световните музейни стандарти около 5% от тази съкровищница са представени в експозиции, останалите са в хранилищата, но между двете сфери има постоянен „кръговрат“. „Представете си какво огромно богатство притежаваме и какви възможности имаме за непрекъсната смяна – почти всяка седмица откриваме нови изложби, голямата част от които са с творби от нашите фондове“, казва директорът на музейния комплекс - изкуствоведът Слава Иванова. Произведенията
периодично се вадят от депата
за широк спектър от прояви – тематични, юбилейни, ретроспективни, самостоятелни, групови изложби и т.н. „Това е част от нашата изследователска работа – всяка изложба е един изследователски проект на нашите уредници, специалисти с образование история на изкуството. Една голяма изложба се подготвя с години, по-малките експозиции осъществяваме в доста ускорени срокове от няколко месеца“, обяснява Слава Иванова. За следващата година изложбеният график на Националната галерия вече е изцяло запълнен, за 2019-а – почти, а стремежът на екипа е 3-4 години предварително да планира кои образци ще напуснат хранилището, за да се покажат пред очите на публиката.
В „Квадрат 500“ - обновения комплекс от сгради на Националната галерия, са обособени отделни фондохранилища за различните видове произведения, тъй като всеки от тях, в зависимост от материала и използваната техника, изисква специфични параметри на съхранение – температура и влажност. Съкровищата в депата трябва да се обгрижват при оптимални условия и абсолютна сигурност (пожароизвестяваяне, пожарогасене, вентилация, климатизация и т.н.), до тях достъп имат само оторизирани лица, уверява директорът. Над 22 000 работи е побрало хранилището на графичната колекция, която е най-многобройна.
Хартията е изключително капризна
и налага стриктно поддържане на 18-19 градуса температура и 50% влажност. Всяка рязка промяна би била сътресение за оригиналите. Около 8800 са живописните произведения. Платната също са деликатни, но понасят малко по-големи температурни амплитуди. Скулптурните депа съдържат 366 образци на новото българско изкуство, 1200 от периода след Втората световна война до днес, както и 1500 работи на чуждестранни майстори. Климатичните ограничения за тези две депа не са чак толкова строги, но „обитателите“ им трябва да са добре подредени и укрепени. Около 4600 произведения има пък в хранилищата за декоративно-приложни изкуства – художествен текстил, керамика, бижута, стъклопис и стъклопластика, дърворезба. Специфична среда е необходима и за иконите, фрагментите от стенописи и църковна утвар - част от националната колекция. В криптата на храм-паметник „Св. Александър Невски“ е организирана експозицията на Музея за християнско изкуство, филиал на Националната галерия. Показани са около 300 експоната, а почти 2 пъти повече са в съответното фондохранилище.
Източник: Монитор