Три милиона и 500 хиляди евро е стойността на програмата, по която НПО-то „Зелени Балкани“ са получили пари за разселване на черни лешояди в България. От тях 2 милиона и 600 евро са от Европа, а другите почти милион са от бюджета на Министерството на околната среда и водите.
Поръчката се изпълнява от 2015 година и досега по нея са отгледани три лешоядa. Те вече не са в България, отлетели са. Опитите за разселване на още един лешояд продължават. Простата сметка показва, че досега 1 птица от този вид струва на европейските и български данъкоплатци по един милион евро на бройка.
Проекта се изпълнява от „Зелени Балкани“ и от „Фонда за дива природа и фауна“. Той стана известен, защото техен служител е подпалвача, заради когото изгоряха вековни гори от Национален парк Пирин през лятото на 2017 година над селата Стара Кресна,Ощава и Влахи. Тогава от огромният пожар, като по чудо не загинаха хора. Щетите са за милиони левове.
Очаква се в близките дни в Окръжен съд Благоевград да започне делото срещу обвиняемия служител на еколозите Костадин Митев. Но този казус повдига и въпроса за отговорността на неговите работодатели от „Фонда за дива природа и фауна“. По всяка вероятност те ще се скрият зад него, като се оправдаят ,че са му правили инструктаж за безопасна работа и няма да понесат имуществени санкции.
Проект Светло бъдеще за черния лешояд LIFE14 NAT/BG/649 обединява усилията на пет основни партньора от четири европейска страни – Зелени Балкани – Стара Загора и Фонда за дивата флора и фауна (ФДФФ) от България, Фондацията за опазване на лешоядите (VCF) от Холандия, Junta de Extremadura от Испания и Euronatur от Германия.
Проектът е с продължителност седем години, като стартира от юни 2015 и общият избираем бюджет е 3,483,411 EUR, като Европейската Комисия осигурява съфинансиране от 2,607,648 EUR.