Бившият зам.-министър на екологията и настоящ председател на партията „Зелено движение“ – Тома Белев, днес в ефира на Българското национално радио заяви, че „ЦЕНАТА НА ДЪРВЕСИНАТА, ДОБИВАНА У НАС, Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НИСКА“. И поиска рязко вдигане на цената на добивания дървен материал. Той даде примера с Франция, където дървесината е двойно по-скъпа от тази в България. Целта, според Белев, на това повишение е да се ограничи потреблението, а в следствие на което и намаление на дърводобива. Така щели да се съхранят горите, заключава Белев.
Това изказване на еколога и лидер на „Зелено движение“ е на фона на статистиката, че около 40% от населението на страната и почти 70% в планинските и селските райони се отопляват на дърва. Скокът на цените ще е непосилен за хората. Драстично висока е и цената на пелетите, която преди година стигна над 1000 лв. за тон, а сега се „укроти“ на около 550–600. Особено жесток ще е ударът срещу преработвателните фирми. Недостигът на дървен материал ще е фатален за предприятия, които работят за вътрешния пазар и износ на мебели, шперплат и плоскости.
Скок на цените на дървата, освен че ще остави на студено стотици хиляди български граждани, ще доведе до безконтролна, поголовна бракониерска сеч. На места, особено с ромско население, няма да остане и едно дърво. Това всъщност – бракониерството – е основната причина за наводненията в страната, а не работата на държавните горски предприятия и фирмите, с които зелените и лично Белев водят война.
Зелените умишлено инспирират скандал
Еколозите провокират скандал с добива на дърва, като поводът е две наредби на Министерството на земеделието и горите. Предложените за публично обсъждане наредби регламентират трасиране на повече горски пътища за провеждане на по-регулярен и контролиран добив на дървен материал в горските масиви. И нещо изключително важно – ПРОСЕКИТЕ ЩЕ СА СРЕДСТВО И ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ПОЖАРИТЕ, които тази година изпепелиха милиони декари гори.
Тези наредби решават и един много тежък дългогодишен проблем. От десетилетия добивът на дървен материал в България се извършва от хора – на ръка. А във високите части се използват коне и катъри за свалянето на повалените дървета чрез влачене на трупите през гората – способ, който директно вреди на ландшафта и местообитанията на растителните и животинските видове. Използват се и стари, амортизирани съветски ЗИЛ-ове, ГАЗ-ки и чешки Праги – все архаична замърсяваща техника, унищожаваща природата. Поради тези причини дървен материал в нашите гори се добива само в непосредствена близост до горските пътища, там, където достъпът е лесен. Няма равномерност в добива, защото без горски пътища не може да се стига до големи масиви, където да се използва съвременна техника, като крачещи машини, наречени „паяци“, и трактори с гумени вериги – дъмпери, щадящи околната среда.
Отскоро държавните горски предприятия са закупили такава нова модерна техника. За да се използва ефективно и да може да се добива дървесина не само на лесно достъпните места, но и на трудните, МЗГ е изготвило наредба за оптимизация на горските пътища.
Зелените са против. Както често се случва, еколозите са и срещу тези наредби. Така бяха и против наредбата, която допускаше хората да пасат животни във високите части на националните паркове.
Зелените искат да се забрани пашата на животни в националните паркове
Сега отново обвиняват Министерството на земеделието и горите, че държавата искала увеличение на горските пътища, за да има още 600 000 хектара допълнителни площи за добив на дървен материал. Това твърдение е тежка фалшификация и манипулация.
В страната наличността на дървесина е почти 1 милиард кубически метра. Ежегодният прираст на българската гора е 15 милиона кубически метра. Цялата добивана дървесина, включително бракониерската сеч, е 6 милиона. Тоест всяка година гората ни се увеличава с почти 10 милиона кубически метра. Само от самозалесяването в следствие на обезлюдяване горските площи са се увеличили с 10%.
Подобно на петрола, газа и полезните изкопаеми, гората е ресурс. Ние го имаме, но отново, за кой ли път, поради екологични лобистки интереси, тази огромна възможност не се използва ефективно. Зелените провокират популистки скандали, използвайки непознаването на хората на спецификата на тази дейност. Държавните институции се гънат пред неправителствените организации, а експертите мълчат от страх. Колко гора трябва да се погуби, за да се разбере, че Тома Белев и компания не са никакви експерти.
Как бяха унищожени смърчовите гори на Витоша?
Експертите работят с ботуши в калта по горите. Те не правят НПО, зелени партии и не участват в обществени поръчки за милиони. Те зиме и лете са на терен в горите.
Заради зелените, през 2012 г. държавата сложи такъв мораториум върху проучването и добива на конвенционален и шистов газ, че и кладенец за вода не може човек да си изкопае в двора. Еколозите са причината България да се лиши от енергийна независимост и българите да плащат огромни сметки за газ и парно. Сега малко остава да се забрани и добивът на дървен материал. Та като затворят и ТЕЦ-овете, за което еколозите яростно настояват, хептен българинът няма да има с какво да се стопли.
След краха на министерската авантюра на Борислав Сандов и Тома Белев, изхвърлянето на „Зелено движение“ от коалицията ПП-ДБ, нищожният резултат на изборите през лятото и отказът, поради това, от участие във вота на 27 октомври, еколозите са с рухнал имидж. Поради вредите, които с действията си нанасят на икономиката на страната, хората не ги понасят. Не е случайно, че жители на Югозападна България сложиха лицата на Сандов и Тома Белев на билборд като виновниците за жертвите и задръстванията в Кресненското дефиле. С тази акция, че зелените уж са загрижени за опазване на горите, еколозите отново търсят медийно внимание. Но то е, защото на конференция на партията „Зелено движение“ в събота и неделя, решиха отново да участват в бъдещи избори през пролетта и затова търсят публичност.