Поне засега ТЕЦ "Бобов дол" няма да може да замени част от основното си гориво – въглищата (които в най-студените дни замръзнаха и бяха неизползваеми) с отпадъци, каквито намерения имаше. Това стана ясно от съобщение на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), която прекрати процедурата за издаване на ново комплексно разрешително, което е необходимо на централата, за да може да изгради и пусне подобно съоръжение в действие.
От агенцията обясниха, че прекратяването на процедурата се дължи на това, че от централата не са спазили указанията да направят необходимите поправки и да допълнят подадената информация.
Това на практика означава, че цялата процедура може да започне отначало. От ТЕЦ "Бобов дол", която е свързана с Христо Ковачки, не отговориха на въпросите на "Капитал" дали имат такива намерения.
За разлика от нея "Топлофикация Бургас", която също се свързва с Ковачки, получи комплексно разрешително за изграждане на инсталация за газификация на биомаса още през 2015 г. В началото на април обаче проверка на местната екоинспекция е установила, че от дружеството не са я уведомили, че ще започнат изпитания на съоръжението, и не са предоставили документ, че е въведено в експлоатация, поради което централата е глобена с 50 хил. лв.
Намеренията на ТЕЦ "Бобов дол"
Намеренията на ТЕЦ "Бобов дол" да изгражда инсталация за оползотворяване на отпадъци станаха известни в средата на февруари 2016 г. Тогава както "Капитал" писа, Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в Перник излезе с решение, според което инвестиционното намерение на ТЕЦ "Бобов дол" за разширяване на производствената му дейност чрез оползотворяване на неопасни отпадъци съвместно с основното си гориво въглища няма да окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда. От решението тогава ставаше ясно, че централата има намерение да изгаря отпадъци от шивашка, обувна и дървопреработвателна промишленост, както и RDF гориво (отпадъци преработени в пелети).
Инвестиционното намерение на ТЕЦ "Бобов дол" предвиждаше отпадъците да заместят 0.5% от използваните от централата въглища. В тонове това означава 96 тона на денонощие или малко над 30 хил. тона годишно. Предварителното третиране на отпадъците трябваше да става на обособена площадка в близост до открития склад за въглища.
В момента RDF-ът от софийския завод за отпадъци се изгаря в няколко от големите химически заводи, докато такава система бъде изградена и в "Топлофикация София". За последното обаче все още се чака осигуряване на еврофинансиране. Според еколози при изгарянето на RDF остават пепел и фини прахови частици.
Новата инсталация на "Топлофикация Бургас"
За проекта за инсталация на биомаса в морското дружество се говори от няколко години. Според местни медии идеята датира още от 2013 г. Негов инициатор е фирмата "Гранд енерджи" ЕООД, която е регистрирана на адреса, на който са базирани повечето от компаниите, свързани с Ковачки. Както "Капитал" вече писа, идеята е експлоатационната топлинна мощност на съоръжението да е 5 мегавата при разход на биомасата от 1700 кг/час.
От новата инсталация остава смолисто-водна емулсия, която ще се използва като течно гориво в ТЕЦ "Сливен", която също е свързана с Ковачки. Това обаче също би трябвало да изисква промяна на комплексното разрешително и оценка за необходимост от ОВОС, но такива документи не бяха открити нито на сайта на РИОС - Стара Загора, нито в ИАОС. Вместо това през август миналата година от дружеството е подадено инвестиционно предложение за изграждане на инсталация за изгаряне на RDF за 5.7 МВ, за което обаче не беше открито решение на РИОСВ.
Източник: Капитал