Вече много правителства се обръщат към изкуственият интелект Terra-i, който използва в реално време данни за валежите, за да се предскаже развитието на даден зелен хабитат.
Системата се основава на предпоставката, че естествената растителност следва предсказуем модел на промени предизвикани от спецификата на обекта и климатичните условия през същия период.
Terra-i открива промените в резултат от човешката дейност в почти реално време. Актуализация с нови изображения се получава на всеки 16 дни. В момента той работи за цяла Латинска Америка и се разширява през следващата година, за да се покрие целите тропици. Terra-i е резултат от сътрудничеството между Международния център за тропическо земеделие (CIAT - DAPA , базиран в Колумбия), Програмата на горското стопанство, дървета и агролесовъдство (FTA), The Nature Conservancy (TNC , международна природозащитна организация), училище за бизнес и инженеринг (HEIG-VD, базирано в Швейцария) и Кралския колеж в Лондон (KCL, базирани в Обединеното кралство).