Свършиха парите за биоземеделие до 2020 г.

  15 Март 2017, 09:33     3570     0   
     


Снимка: originategroup.com

Бюджетът за развитие на биоземеделие до 2020 г. е изчерпан с вече поети ангажименти. По тази причина спрях приема на нови заявления от фермери, които ще развиват биоземеделие, животновъдство и пчеларство, съобщи служебният министър на земеделието Христо Бозуков.

"Иначе казано - гъските изядоха субсидиите", заяви той. Заключението му се основава на факта, че около една четвърт от средствата по "Агроекология и климат" отиват за опазването на застрашени видове като белочелата гъска и блатара. Тези средства са основно за зърнопроизводители, които и без това са най-големите получатели на евросубсидии. За проблема предупреди още преди две години Асоциацията на агроекологичните земеделски производители и призова да бъдат взети мерки, но това не се случи.

Така в момента по "Биологично земеделие" (мярка 11) дори има недостиг на около 100 млн. лв. по вече поети задължения към земеделците, отчете Бозуков. В момента се търси решение откъде да бъде запълнена дупката. Единият вариант е намаляване на ставката за подпомагане. Другият е прехвърляне на средства от други мерки, към които няма интерес, както и затягане на контрола, коментира новият изпълнителен директор на фонд "Земеделие" Живко Живков.

Без нови биофермери

Бюджетът на мярка 11 – "Биологично земеделие" е близо 145 млн. евро. Към момента има регистрирани биопроизводители с поети ангажименти към тях до 2020 г. за над 194 млн. евро. Така се формира недостиг на 49.3 млн. евро към тях, сочат данните на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ).

На практика се спира приемът на плащания за преминаване към биологично земеделие, но остават плащания за поддържане на биологично земеделие, чиито стопани вече имат поети 5-годишни договори.

По тази мярка се подпомагат биологичното растениевъдство, пчеларство и животновъдство.

От представените данни не стана ясно коя е причината да се стигне до това наддоговаряне на парите.

Това обаче не е прецедент. Подобен проблем имаше и с мярка 214 "Агроекологично плащания" през изминалия програмен период и 2014 г. беше нулева за нови биопроизводители. Причината тогава бяха плащанията за сеитбооборота, които също отидоха основно към зърнопроизводителите.

Агроекология и климат също е с изчерпан бюджет

Бюджетът по мярка 10 "Агроекология и климът" също е изчерпан до 2020 г. За това няма да се приемат нови заявления за подпомагане и по нея. Нейният бюджет е 290.5 млн. евро за периода 2014 – 2020 г.

На база на подадените през изминалите години заявления за подпомагане от този ресурс вече е ангажиран 65 млн. евро за защитени видове птици, 47.5 млн. евро за опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство и 35 млн. евро за контрол на почвената ерозия, каза Бозуков.

По тази мярка се подпомага още възстановяване и поддържане на затревени площи с висока природна стойност и традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм).

Чертаенето на площите за кампания'2017 започва от понеделник

От Министерството на земеделието и храните признаха, че има забавяне на завяването на площите за подпомагане за кампанията за тази година. Това се дължи на по-късното подаване на данните за правните основания от страна на ангажираната по случая фирма.

Имам уверението, че това вече е направено и най-късно в края на седмицата вече ще може да започне чертаенето на площите, каза Живков.

Миналата година също имаше проблем с чертаенето и правните основания.

Към момента няма основания за удължаване на срока на кампанията и до 15 май всеки фермер трябва да е заявил площите, за които ще иска подпомагане, каза шефът на ДФЗ.

Забавяне с изплащането на евросубсидиите няма и до края на май фермерите ще получат остатъка от средствата си за 2016 г., каза Бозуков. По думите му така те ще бъдат изплатени дори с месец предсрочно.

Срокът за изплащане на евросубсидиите за земеделците за изминалата година е от 1 декември на същата година до 30 юни на следващата година. През последните години обикновено плащанията бяха в периода февруари – май на следващата година. За 2016 г. правителството изтегли базовото плащане още в края на годината – нещо, което не се беше случвало от 2008 г.

*Текстът е публикуван в http://www.mediapool.bg>>