Столична община затяга контрола над чистотата на строителните обекти

  06 Февруари 2018, 17:41     4617     0   
     


Във връзка с мерките за подобряване на качеството на атмосферния въздух в София, Столичният инспекторат извършва нарочни проверки за чистотата на строителните обекти. За вчера, 5 февруари, от 21 проверени обекта са съставени 4 акта за административно нарушение в районите Триадица, Витоша и Красно село. Актовете са за непочистена ходова част на камионите и неизградена плътна строителна ограда на обекта, съобщиха от Столичната община.
Припомняме, че от края на 2017 г., с изменения в Наредбата за управление на отпадъците и поддържане и опазване на чистотата на територията на Столична община, са въведени завишени изисквания за поддържане на чистота на строителните обекти. Промените са насочени към намаляване на запрашаването във въздуха, както на място при изпълнение на строително ремонтни дейности, така и при движението на специализирана строителна техника в градската среда и са част от мерките, които СО предприема за подобряване качеството на атмосферния въздух в Столицата. Промените в Наредбата вече са в сила, след одобрението им и от Столичния общински съвет.
Според новите изисквания, възложителите и изпълнителите на строително-монтажни дейности (СМР) в рамките на СО са длъжни, както да поддържат постоянно чисто на мястото на изпълнение на СМР и около него с минимум 10 метра отстояние, чрез метене и миене, както и да оросяват, покриват и предприемат други мерки необходими за недопускане отделянето на прах, при изпълнение на дейности по СМР в т.ч. товарене, разтоварване, разрушаване.
Промените в Наредбата категорично забраняват замърсяването на пътните платна и/или местата за обществено ползване от машини и механизация с неизмити или замърсени гуми и ходова част; поставяне и/или разполагане на строителни материали, строителни отпадъци и земни маси и други предмети без съответното разрешение в общински имоти (тротоари, улици, зелени площи и др.), предназначени за обществено ползване; допускане на разлив на места за обществено ползване на смоли, петролни продукти или други материали, вещества и химикали; замърсяването на мястото на изпълнение на СМР, както и разстоянието от него – минимум 10 метра, както и отделянето на прах, при изпълнение на дейности по СМР в т.ч товарене, разтоварване, разрушаване.
Глобите, предвидени за нарушителите, съгласно промените в същата Наредба, са в размер между 100 до 5 000 лв за физически лица и между 700 до 20 000 лв. за фирми или еднолични търговци.

 

Вестник Строител


     

 


Последни