Преди няколко дни кметът на София Йорданка Фандъкова се похвали, че в Столицата общината е раздала, на почти 6000 семейства, печки на пелети и климатици като част от програмата за по-чист въздух. Интересът към печките обаче бил доста по-голям, а причината за това е, че защото до преди година цената на пелетите беше около 350 -400 лв. тон и хората предпочитаха тях.
Домакинствата на пелети са най-ощетени
От септември месец миналата година, по време на служебният кабинет, цените на пелетите и дървата за огрев тръгнаха главоломно нагоре, достигайки 750 800 лв. Най-честото обяснение от производителите беше, че скокът е такъв, защото няма суровина – странен аргумент, предвид факта, че 40% от територията на страната са планини и гори.
По информация на Министерство на земеделието и горите обемът на дървесния баланс на България е почти 1 млрд. кубически метра дървесина. Отново по информация от там ежегодният прираст на дървесина е 15 млн. куб. м. Разрешената сеч е около 5 млн. куб. м. и някъде малко над милион е бракониерската.
Структурата на собствеността на горите е 80% държавни, 10 % общински и 10 % частни. Тоест почти целият дървесен ресурс е съсредоточен в държава. Тя разрешава и контролира сечта чрез Агенция по горите и шестте горски държавни предприятия, които покриват цялата територия на страната.
Защо въпреки огромния ресурс има недостиг?
В миналогодишния служебен кабинет за директор на Агенцията по горите беше назначен Александър Дунчев. Той, освен, че е бивш зам. директор на Тома Белев в парк Витоша, е един от най-крайнолевите и фанатизирани еколози в България.
Дунчев бе и партиен деятел на „Зелено движение“ и неизменен кандидат за депутат от тази партия. На последните два избора, заради по-големия шанс да стане депутат, се прехвърли в „Продължаваме промяната“. Въпреки това той все още поддържа тесни контакти с еколозите от казионната коалиция „За да остане природа в България“.
Като директор на Изпълнителната агенция по горите той започна истинска война с целия горски сектор. Първо ожесточено нападна колегите си от държавните горски предприятия, въпреки че Дунчев е дългогодишен служител на Югозападното. Обвини всички, че покровителстват бракониерската сеч. За всеки елементарен случай ходеше в националните телевизии да представя преекспонирано апокалиптични картини на изсечени гори.
В повечето случаи се оказва, че са манипулативно представени
Започна поголовни проверки с полиция, жандармерия и прокуратура. Целият бранш бе принудително спрян да работи. В огромната си част от случаи, контролните органи не констатираха нарушения. Предприятията и фирмите бяха толкова тормозени, че повечето спряха добива. Цената на дървеният материал скочи в пъти и стана непосилна за хората.
Появи се сериозен дефицит
Тази ситуация, забъркана от една персона, както и жестоките цени на дървата за огрев, принуди местното население масово да започне да сече незаконно. Нито един орган не може да спре този тип бракониерска сеч защото е масова и неконтролируема. Но и хората не са виновни, че са въвлечени в някакви политико-екологични битки.
Ситуацията тази година е още по-сериозна. Недостигът на дървен материал принуди фирмите производители на пелети да вдигнат още цените. В момента те варират от 900 до 1000 лв. Всички домакинства, които получиха по програмата на Столична община печки ги изхвърлят или искат замяната им с климатици. Общо до този момент в страната са похарчени над 60 млн.лв. Тоест десетки милиони недалновидно се разхищават заради екологичните и лични интереси и амбиции на настоящия депутат от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев.
Държавата отказва да подкрепи хората на пелетите
Цялата държавна администрация, работодателски и синдикални организации се ангажираха да компенсират електроенергия, газ и горива. Само за домакинствата и бизнеса, които са на пелети няма такива. А те са десетки хиляди.
Българските граждани, съпричастни за опазване на природата, масово се отказаха от печки на твърдо гориво и въглища. Сега те са най-излъганите. Още в по -неприятна ситуацията за тези, които са дали лични хиляди левове за нови котли. Тяхната алтернатива е или да плащат безобразно високите цени на пелетите или да мръзнат тази зима.
В последния месец омбудсманът Диана Ковачева постоянно повдига темата във всичките си медийни изяви, че ползвателите на пелети са най-засегнати инфлация, а реално компенсации за тях липсват.
Какво може да се направи?
На първо място трябва да се определи пределна цена на добива на различните видове дървесина. Тя е наш ресурс и това може да се реши от държавната администрация.
Трябва да се определят и тавана на цените за различните видове пелети - дърво, клони и слънчоглед.
Държавата трябва да осигури суровина производителите на пелети, което автоматично ще смекчи цените.
Не на последно място, трябва да се забрани и износа на дървен материал до 31 март 2023г. Мярка, която повечето балкански държави въведоха, а резултатите вече са налице.
Необходима е коренна промяна на политиката по управление на горите. Нужно е тя да се провежда от учени от Лесотехническия университет, Института по гората и хората от държавите горски стопанства притежаващи, професионализъм и дългогодишна практика.
Не от самозвани еколози със съмнителни познания и лични меркантилни амбиции.