„Компостирай – насочени към природосъобразният начин на живот“.
Проектът е финансиран от Програмата за трансгранично сътрудничество „България - Македония“ 2014 – 2020 г.
Код на проекта: CB006.1.11.013
Приоритет: 1.1. Опазване на околната среда и устойчиво използване на природните ресурси в трансграничния район
Времетраене на проекта (в месеци): 15
Стойност на договора: 117164.41 €
Съфинансиране от ЕС: 85.00 %
Начална дата на проекта: 18.10.2016
Крайна дата на проекта: 18.01.2018
Област на въздействие: 085 Опазване и подобряване на биоразнообразието, опазване на природата и зелена инфраструктура
Резюме на проекта:
Целта на проекта е да повиши обществената информираност за опазването на околната среда и природните ресурси, преработвайки органичните отпадъци в органична тор/компост в трансграничния регион.
В периода на изпълнение на проекта ще бъде създаден рекламен клип/видео – демонстрирайки концепцията за компостиране (чрез използването на контейнерите за компостиране и ползата им за домакинствата) видеото също така ще послужи и за популяризирането на проекта. Не обработеното видео заснетото по време на продукцията ще бъде използвано за изработването и на кратко телевизионно съобщение, за да се предизвика интерес у заинтересованите домакинствата за да имат възможност да получат и използват контейнери за компостиране, които ще бъдат доставят по проекта. В рамките на проекта ще бъде подготвена и отпечатана брошура за всеки гражданин който ще получи контейнер за компостиране, брошурата ще бъде предоставена и на всички присъстващите на събитията по проекта. По време на информационната кампания ще бъдат предоставени самите компостери на участниците в проекта, също така ще бъде направено обучение за използването им. Проучванията, които ще бъдат изготвени в рамките на настоящия проект ще предоставят информация за възможностите за компостиране в трансграничния регион.
По време на изпълнението на дейностите по проекта, общините от двата региона ще бъдат приобщени към идеята и ще станат част от процесите и обучението, получавайки информация за ползите от компостирането и разделното събиране на отпадъците от гражданите.
Този проект има за цел да покаже, че опазването на околната среда е един от основните приоритети на региона, използването на органичните отпадъци по начин, който не само ще намали замърсяването, но ще подобри и качеството на живот чрез производството на органичен компост. Повишаване на обществената информираност и примерът, който трябва да се даде на гражданите на региона е основната полза от този проект.
На 23-02-2017г. от 10:30ч. в конферентната зала на х-л "Монте Кристо" в гр. Благоевград, СЮЗО представи проекта "Компостирай" пред регионалните медии.
Екипът на Сдружението представи проекта и дейностите, които предстоят, предостави материали на присъстващите представители на медиите и отговори на въпросите им.
Проектът предизвика интерес и екипът му с радост отговори на възникналите въпроси.
Госпожа Любица Томова, Изпълнителен директор на СЮЗО и ръководител на екипа по проекта, даде интервю за БНР Благоевград, БТА, радио Фокус и др.
Пред БНР Благоевград
800 домашни компостера ще бъдат раздадени на домакинства от 17 общини в областите Благоевград и Кюстендил, и 10 македонски града. Това е основната дейност по новия трансграничен проект на Сдружението на югозападните общини, „Компостирай - насочени към природосъобразният начин на живот“.
Според директора на сдружението, Любица Томова, компостирането за битови цели има изключително голямо екологично и икономическо значение. (чуйте звуковия файл)
„Това е най-естествения процес на рециклиране на отпадъци и се случва в самата природа, което означава, че е абсолютно природосъобразен. Няма разход на електроенергия, няма никакви разходи за поддръжка на съоръженията.“
Томова посочи, че чрез компостирането се намалява значително и обема на депонираните отпадъци, съответно и разходите за поддържането на сметищата. Предстоят организиране на кампании за популяризиране на процеса, както и тематични дни.
„Ще бъде направено проучване за потенциала за компостиране в региона, т.е. Колко от депонираните отпадъци биха могли да се компостират, Бихме искали да направим компостиращи инсталации в социални заведения и детски градини.“
Раздаването на домашните компостери се очаква да започне в началото на тази есен.