Възнагражденията в страната продължават да растат и в края на миналата година. През декември средната брутна месечна заплата достига 1123 лв., което е увеличение от 11% спрямо същия период на 2016 г. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за четвъртото тримесечие на 2017 г. Така средното нетно месечно възнаграждение през декември става 875.9 лв.
Общо за последните три месеца средната брутна заплата в страната достига 1095 лв. и нараства с 10.6% на годишна база. Очаквано най-високи са възнагражденията в столицата - 1476 лв., което е с 10.5% над миналогодишните нива. На второ място е Варна (1062 лв.). Стара Загора, Враца и София-област също са със средни заплати над 1000 лв. С най-ниско средно възнаграждение е област Видин - 693 лв.
Факторите за продължаващия ръст са няколко - възстановяването на пазара на труда, което стимулира фирмите да се конкурират за кадри, ежегодното увеличение на минималната работна заплата и на осигуровките. Същевременно през последните три месеца на миналата година ефект има и административното увеличение на учителските заплати.
През предходното тримесечие най-голямото увеличение на средните възнаграждения беше в имотния сектор. Сега е в образованието. Там заплатите нарастват както на годишна (18.5%), така и на тримесечна база (19.2%) и достигат средно 1161 лв. бруто (905.5 лв. след осигуровки и данъци). Причината е административното им повишение през септември. Така заплатите в публичния сектор като цяло нарастват с 10.2% и настигат темпа на увеличение на частния сектор от 10.8%.
Най-високите възнаграждения статистиката продължава да отчита в сектор информационни технологии и телекомуникации - 2448 лв., което е с 200 лв. над нивото година по-рано. Най-ниски продължават да са възнагражденията на заетите в сектор хотели и ресторанти - едва 647 лв. (7.8% ръст на годишна база).
Столицата е единственият регион в страната, в който възнагражденията надвишават средните за България, като средната заплата в София през декември достига 1523 лв. Най-бърз ръст на средното брутно възнаграждение обаче е в областите Търговище и Ямбол - с по над 18%.
Заплатите в област Видин остават най-ниските в страната - 701 лв. през декември (под 3% годишен ръст) а в Монтана се увеличават с най-бавен темп - едва с 2.3% спрямо същия период на 2016 г. до 806 лв. за декември.
Източнк: Капитал