Сондата "Касини" прелетя рекордно близо до Сатурн

  15 Август 2017, 09:56     4784     0   
     


Снимка: Guliver / Getty Images

Космическата сонда „Касини“ извърши първото от петте прелитания на максимално близко разстояние до Сатурн, чиято цел е да събере уникални данни за химическия състав на планетата, съобщи Би Би Си.

На 15 септември сондата трябва да влезе в атмосферата и да изгори. В момента апаратът лети по траектория между пръстените на Сатурн и горните слоеве на неговата атмосфера.

Тази сутрин „Касини“ се приближи рекордно до планетата – на само 1600 км и взе газове от горния слой на атмосферата.

Сатурн се състои от 75% водород, а останалите части са хелий и микрокомпоненти на други елементи, каза Николас Алтобели от Европейската космическа агенция.

По-тежкият хелий трябва да пада надолу. Сатурн излъчва повече енергия, отколкото поглъща от Слънцето, и това значи, че постепенно гравитационната енергия се губи. Когато получим точни данни за количеството водород и хелий в горните слоеве на атмосферата, може да получим и представа как тези елементи се разпределят във вътрешността, пояснява Алтобели.

„Касини“ ще изпрати данните утре, когато е следващата му връзка със Земята.

С помощта на сондата учените се надяват да получат отговорите на още важни въпроси като този колко дълъг е денят на гиганта. Според хипотезите той е равен на 10, 5 часа, но по-точни данни нямат.

„Касини“, проект на американската, европейската и италианската космическа агенции, завършва 20-годишното си пътешествие в Космоса, тъй като горивото му приключва и скоро ще стане неуправляем.

За да не се блъсне в спътниците на Сатурн, на които теоретично може да има микробна форма на живот, той ще се разруши в плътните слоеве на сатурновата атмосфера./ manager.bg


     

 


Последни

България

AПИ разширява пътя между магистрала Струма и Кулата

   25 Ноември 2024   412    0
Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   817    0