Въпреки сухата зима тази година, в последните дни рязко се увеличиха валежите. В планините снежната покривка е значителна. Във високите части на Рила, Пирин и Родопите тя е около 200 сантиметра. Подобно, но с покривка около 100 сантиметра, е и по върховете в Стара планина. На Витоша, под Черни връх, където извира река Струма, снегът е над 1м.
Това са големи водосборни райони и при топенето на снежната покривка в края на март, април и май, ако не се вземат навременни мерки ще има големи наводнения. Поради водната криза в Перник регулирането на нивото на водите в язовирите се превърна едва ли не в престъпление. Собствениците на язовирите, каквито са областните управи и общините, от страх от медийни публикации и скандали не подготвят водоемите за пролетното увеличение на водите. Същото важи и за Министерството на околната среда, Министерството на регионалното развитие и Министерство на икономиката. Държавните ВиК оператори и Басейновите дирекции подплашени от непрестанните прокурорските проверки не са в състояние да изработят реални графици и заявки за потреблението на вода за оставащите месеци до края на годината.
Сега всички са вторачени в коронавируса, но управлението на водите, и то в период на обилно снеготопене, е не по малко отговорно действие, което засяга живота здравето и имуществото на българите. Не трябва да има забавяне а да се вземат адекватни решения особено за големите язовири ползвани за битово потребление и промишлени нужди.