Снегът - най-големият враг на зелените

  29 Декември 2024, 13:28     5702     0   
     


Падналият сняг в цяла Европа през последната седмица затрупа всички теории на еколозите за безвъзвратното затопляне на планетата и вината на човечеството за този процес.

От над две десетилетия цялата пропагандна машина на екологичните неправителствени организации е впрегната да налага тезата, че човекът и индустрията са виновниците за повишаване температурата на Земята. Вадеха се какви ли не данни и снимки, показващи как намаляват ледниците в Арктика, Антарктика и по планините. Изтъкваше се статистика за намаляване на паковия лед (замръзнали морски ледени полета около Гренландия и Северна Америка).

Апокалиптичните картини включваха изчезване на белите мечки, повишаване на морското равнище и, в следствие, заливане на крайбрежни градове като Ню Йорк, Сан Франциско, Лос Анджелис и стотици острови в Тихия, Атлантическия и Индийския океан.

Разбира се, нищо подобно не се случва. Натрапваните ни от "затоплистите" екстремни температурни аномалии се оказаха нормални процеси. Горещите месеци, наводненията, бурите и ураганите са нещо, което се случва на Земята от хилядолетия. Примерите са много: само преди 500 години Гренландия е била зелена, а викингите там са отглеждали домашни животни. Изчезвали са и са се появявали много острови във всички океани. Пустинята Сахара допреди 7000 години е била тучна савана с реки и езера.

Болшинството скални рисунки от преди десетки хилядолетия показват, че в пещерите на Европа хората са ходели голи, само с препаски. В последствие, когато изчезват мамутите, започва и Ледниковата епоха. Планетата е жива и се променя непрекъснато. Климатът на Земята се влияе основно от фазите, през които преминава Слънцето, и интензитета на неговите изригвания.

Никъде зелените не мразят снега, както в България

Екологичните неправителствени организации в нашата страна са най-яростните противници на зимния туризъм в цяла Европа. Те дори разпространяваха тезата, че повече сняг в България няма да пада, затова няма нужда от нови лифтове и писти, а дори сегашните трябва да се затворят.

Никъде на континента, а и в света, няма такава съпротива срещу изграждането на лифтове и ски писти, както в България. Заради еколозите и сбърканото законодателство, от над две десетилетия в нашите зимни курорти няма изграден нито един нов лифт. На няколко места в Боровец и Пампорово са подменени стари съоръжения с нови, но войната срещу ски пистите и лифтовете от страна на зелените е безмилостна.

Най-яркият пример е състоянието на Витоша. Разрухата и безхаберието от страна на Столична община, Министерството на земеделието, околната среда и водите и, като цяло, Министерски съвет, граничат с престъпно бездействие.

Големите потърпевши са жителите на двумилионна София и най-вече децата и учениците. Имало е времена, когато в първенствата по ски на Витоша са участвали по над 4000-5000 ученици. Всеки ден през зимата трите лифта - Симеоновски, Драгалевски и Княжевски - и автобуси са качвали хиляди хора в планината.

От 30 години - нищо. Разруха. И природата е потърпевша от действията на зелените. Короедът унищожи всички смърчови гори на Витоша. А природният парк, създаден през 1934 г. именно за тяхното опазване, сега е останал без тях.

Настояща ситуация

Нито един от транспортните лифтове, които качват посетители, не работи. Княжевският е спрян още през 1993 г., след като къса въже в следствие на буря. Драгалевският, който е на почти 70 години, не е в експлоатация от миналата година поради корозирали и опасни стълбове.

Симеоновският лифт е спрян поради невъзможност да се поддържа съоръжението, което е над 40 години. Проблем е и свръхзастрояването, което е навлязло в трасето на лифта. Кабинките буквално минават над балконите на блокове.

Другите лифтове - Романски, Спас, Заека - са стари, опасни и не работят от години. Всички лифтове на Витоша са купчина метал, която става само за скрап. Единствено лифт "Лале 1" и "Лале 2" работят, защото са сравнително нови.

Този декември натрупа много сняг в планините. Условията за ски във всички зимни курорти са чудесни, а интересът е голям. Снегът ще напълни и пресъхналите язовири. Единствените, които не се радват, са еколозите - снегът ги затрупа.