Сигнал до Кьовеши за злоупотреби с плана на Придоден парк Българка

  07 Април 2024, 17:10     3640     0   
     


Неправителствена организация изпраща сигнал до "Администрация на европейските делегирани прокурори" и до "КПКОНПИ" за изразходване на европейски средства, във връзка с възлагане и изработване на плана за управление на природен парк „Българка“, научи Еко Новини. 

Има съмнения за конфликт на интереси и двойно финансиране на едни и същи дейности с предишни поръчки, възлагани от дирекцията на парк „Българка“.

На 01.04.2024г. с решение номер 3238 Върховният административен съд отхвърли решение на Министерски съвет на Република България номер 894 от 30.12.2021 година, обнародвано в Държавен вестник бр.2 /2022г., с което се одобрява плана за управление на природен парк „Българка“.

Жалбите срещу решението на МС бяха подадени първо от Национална асоциация „Българско Черноморие“ и в последствие от община Габрово.

В мотивите и на ВАС и на първата инстанция - Софийски административен съд, се изтъкват сериозни закононарушения при изготвяне на плана от страна на ДЗЗД "Обединение Българка 2013" с ръководител на екипа - Тома Георгиев Белев. В този консорциума участват фирма  „Стерна консулт“, „WWF – България“ и фирма „Марсилея“ ЕООД - 100%  собственост на WWF.

"Марсилея" ЕООД

В съдебното решение са описани неспазване на процедурите, умишлено пренебрегване на задължителните фази, свързани с достъп до информация на местните хора и общинските власти, неотразяване на тяхното мнение и забележки, и още редица съществени нарушения.

В сигнала се твърди, че това предизвиква съмнения, че възложителят - Дирекцията на природен парк „Българка“, и лично тогавашният директор Мая Радева, не са упражнили необходимит контрол при изпълнението на поръчката.

Безпокойство  буди и фактът, че Тома Белев и Мая Радева, по време на възлагане и изработване на плана, заедно са в управителния съвет на частната неправителствена организация „Асоциация на парковете в България“. Това от своя страна поражда подозрения и по отношение на това как е възложена поръчката и дали няма корупционни действия и практики. Още повече, че това не е единствената поръчка, която дирекцията на парка възлага на структури и лица, свързани с Тома Белев, с „WWF – България“ и „Стерна консулт“.

Преди учредяване на „Обединение Българка 2013“ поръчки от Дирекцията на парк „Българка“ е получило и "Обединение Българка 2011", в което отново участват швейцарското НПО „WWF“, неговата фирма „Марсилея“ ЕООД, и неправителствената организация „Зелени Балкани“, на която председател на УС е бил Тома Белев. Още преди това на „Зелени Балкани“, отново от Мая Радева, е възложена и платена инвентаризация на горите в парка. Тоест, всички поръчки, които предшестват плана за управление, са правени от субекти, свързани с Тома Белев.

Не е за пренебрегване и фактът, че „WWF –България“ се управлява от жената на Тома Белев, Веселина Кавръкова.

Доказателство за тесните връзки и контакти между Тома Белев и Мая Радева е и това, че през 2022г. тя е назначена лично от Белев по време на мандата му като заместник министър, за директор на РИОСВ - Велико Търново.

Освен това се изнася информация  за дублиране на дейности и двойно финансиране от други поръчки при изработване на плана, като са използвани данни от предишни договори, които вече един път са били заплатени.

Според подателите на сигнала налице е и конфликт на интереси, който директно въздейства върху качественото и обективно изпълнение на заданието.

Върховният административен съд констатира тежки нарушения на процедурите при внасянето на плана за утвърждаване в Министерски съвет. Не е проведен задължителният Висш експертен екологичен съвет, на който да се разгледа актуалната разработка на плана и да се отстранят отправените забележки от другите министерства и да се проведе гласуване от членовете на съвета. Има сведения за оказван силен натиск от страна на ръководството на Министерството на околната среда и водите, в лицето на министъра Борислав Сандов и зам. министъра Тома Белев, да не се провежда нов ВЕЕС.

Най-голямото е съмнението за умишлена злоупотреба със служебно положение от страна на Тома Белев. Същият, от 23.12.2021г. е назначен за заместник министър на околната среда и водите с ресор, който отговаря за плановете за управление на природните и национални паркове.

Жалбоподателят твърди, че според служители от министерството, две седмици преди да бъде  назначен, още от средата на декември 2021г., Тома Белев е бил ежедневно в институцията, давал е нареждания и е имал кабинет. Факт, който лесно може да се докаже.

Решението номер 3238 на ВАС, с което се отхвърля плана за управление на парк „Българка“ и мотивите към него означават, че дадените европейски средства за изработването на плана са безвъзвратно загубени. Парите на европейските и българските данъкоплатци са похарчени абсолютно безсмислено, защото план за управление, след похарчени общо 2.6 милиона, няма да има.

В сигнала се отправят и следните искания към Европейската прокуратура и КПКОНПИ

  1. Да се извърши детайлна и дълбока проверка в дирекцията на парк „Българка“ как са изразходвани европейските средства при възлагането, изработване и одобрението на плана за управление на парка.
  2. Кои служители на дирекцията на парк „Българка“, как, кога и защо са одобрили план, за който Върховният административен съд е констатирал неспазване на процедурите и грубо показване на закона.
  3. Да се извърши и проверка на отпуснатите и усвоени 8 милиона лева по програма Оперативна програма Околна среда от дирекцията на парк „Българка“, по времето когато директор е Мая Радева.
  4. Да се проверят връзките на Тома Белев и Мая Радева в частната структура „Асоциация на парковете в България“, и по-конкретно решенията, които са взимани за покупка на десетки имоти от АПБ, както и произходът на средствата, защото има медийни публикации, че държавните дирекции на природните паркове, членове на „Асоциация на парковете в България“ са превеждали средства на частната неправителствена организация.
  5. Да се провери има ли санкция от принципала - Министерство на земеделието и горите, държавен директор, какъвто е била тогава Мая Радева, да участва в управлението на частния субект „Асоциация на парковете в Бъглария“.
  6. Да се проверят възложените поръчки на фирми, консорциуми и неправителствени организации от „Обединение Българка 2013“ и „Обединение Българка 2011“, и дали са получавали предишни поръчки от дирекцията на парк „Българка“, и дали има дублирани дейности, извършвани при изработване на плана зя управление на парк „Българка“.
  7. Да се  провери оказван ли е натиск от страна на бившия заместник министър Тома Белев върху администрацията за бързо, без извършване на законовите процедури, изработване на документ за входиране на плана за одобрение в Министерски съвет.
  8. Наличен ли е конфликт на интереси между Белев и Радева.

Накрая в сигнала се изказва надежда, че посочените институции ще подходят отговорно и при доказване на нарушение ще санкционират лицата и институциите за безстопанствено изразходване на европейски средства, съгласно разпоредбите на закона.


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   767    0