След интервюто по БТВ на премиера Бойко Борисов излъчено на 04.12 не се обърна внимание на нещо изключително важно, което той каза свързано с ядрената енергетика. А именно, че се очаква през следващата седмица в България да пристигнат експерти от Съединените щати, които да проучат възможностите за изграждане на 7 ми реактор в Козлодуй.
За тази възможност се говори и пише от над две десетилетия. Темата за възможното изграждане на още два реактора, 7 ми и 8 в Козлодуй, стана особено актуална, когато правителството на Симеон Сакскобургготски през 2003г. размрази строителството на АЕЦ Белене. Тогава ядрени експерти предложиха вместо Белене, да се изградят още два реактора в съществуващата АЕЦ. Основният им довод беше, че на България не са нужни нови, а заместващи мощности. Тоест заместване на затворените от 1 ви до 4 ти реактори с нов 1000 мегаватов реактор.
Плюсовете от едно такова решение са много:
Първото и може би най-важното e цената. Тя ще е поне с 3 пъти по ниска от тази ,която се очаква за Белене. Това е обусловено от няколко фактора - малцина знаят, че в АЕЦ Козлодуй има лицензирани площадки за два 400 мегаватови реактора. Там има и изградена инфраструктура, като ядрено хранилище и завод за рециклиране на ядрени отпадъци.
Не трябва да се пренебрегва и факта, че Козлодуй е в по-малко сеизмична зона от Белене. Конструкциите, които ще се планират, ще са с една степен по-ниски, 7 степен по Рихтер, а не 8, каквито са за Белене. Това предопределя само строителните работи да са два пъти по евтини.
Важен е и въпроса за посоката на ветровете при евентуални аварии. Мястото на сегашната АЕЦ е избрано така преди 50 години, че да е минимално трансграничното замърсяване.
Основен фактор за безопасността на една атомна централа е достатъчната вода за охлаждане на реакторите. В Козлодуй всички водни съоръжения и канали са изградени, включително и трети канал за осигуряване на повече вода.
Изключително важно е, че за седми реактор има изготвена Оценка за въздействието върху околната среда/ОВОС/, която е минала и съдебните обжалвания от няколко НПО-та и тя е в сила. Това скъсява сроковете по процедурите по одобряване на проекта с поне две години.
И накрая, но не по важност - сега в АЕЦ Козлодуй работи изключително квалифициран персонал. От 28 октомври 1974г., когато е включена към енергийната система на страната досега в централата няма нито една авария, която да е била опасна за здравето на хората и сигурността на страната.
Технически е абсолютно възможно изграждане на 7-ми реактор в Козлодуй. Дали той ще е руски с американска или европейска електроника е въпрос на преговори. Има и вариант да е изцяло американски. Но едно е категорично ясно според експерти, 7-ми реактор в Козлодуй ще е в пъти по евтин и ще бъде построен с десетилетие по бързо от Белене с много по високи нива на безопасност. Явно сега на ход за перспективите пред АЕЦ Козлодуй са Съединените щати. Може би това ще е най-важната договореност от срещата Тръмп-Борисов.