На 23 август, Софийският градски съд обяви, че дворецът Врана е собственост на държавата, а не на българската царска династия. С решението на съда Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок трябва да върнат на държавата целия комплекс Врана.
Според царския адвокат – Ели Христова, решението не е правилно и ще бъде обжалвано, дори и в Страсбург ако се налага.
Съдът отхвърли искането на държавата, царското семейство да плати над 6 млн. лв. за ползване на двореца и постанови, че държавата трябва да плати 1 323 495 лв., като компенсация за извършените ремонти дейности.
Комплексът Врана включва парк от 950 декара, стопанство от 1000 декара и две сгради, свързани с топла връзка, оформящи дворцовия комплекс. Първата е построена през 1904 г. като двуетажна ловна хижа. Втората сграда – новия дворец, е построена между 1909 и 1912 г. Земите за двореца са купувани на части лично от Цар Фердинанд.
През 2001 г. със заповед на столичния кмет Стефан Софиянски дворецът Врана и паркът около него са предадени във владение на Сакскобургготски и сестра му. Те даряват парка на Столична община, но запазват собствеността върху двореца и прилежащият му терен от 21дка.
През 2013г. парк-музей Врана, който се стопанисва от Столична община, отваря врати за посетители. От тогава над 300 000 души са го посетили срещу такса от 5лв. В него могат да се видят над 820 дървесни, храстови и тревисти видове.
Според председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков, паркът ще остане отворен за посетители.