Аз клоня към версията, че събитията около «Калиакра» бяха една постановка и Министерството на околната среда носи директна отговорност за нея. Това заяви в интервю за предаването «Преди всички» на програма «Хоризонт» Росен Цонев, преподавател по защитени територии в Софийския университет, които е единственият българин, участвал в разработването на Червената книга за хабитатите:
Нено Димов: Не забраняваме земеделието в Добруджа, спасихме перките и голфа
Защо преобладаващата част от експертите бяха от Отдел "Защитени територии“, които нямаха нищо общо с този план. Нито в нашия Закон за биологичното разнообразие, нито в директивата е записано, че при извършване на научни изследвания, трябва да присъстват собствениците на имотите. Собствениците са милиони. Миналата и по-миналата година се извърши един огромен проект, първият в Европа, на оценка на всички природни местообитания и тяхната консервационна значимост. Това беше Европейската червена книга, в която участваха 37 европейски държави с участието на над 200 експерти. На мен ми беше възложено да разработя и да направя оценка за точно този хабитат, това местообитание, континенталните степи.
Жители от Черноморска Добруджа на протест срещу доклада на ЕК за ЗЗ "Калиакра"
През 2006 година имаше подписано становище на заместник-председателя на БАН за голф игрището, един сигнал, че това голф игрище всъщност е построено върху ценни природни местообитания и че в доклада за екологичната оценка за въздействието върху околната среда има неверни данни и така нататък. За всичко това има подробно документирана история. Не прави чест на министъра на околната среда, който е доктор, макар и по физика, да говори, че БАН не е участвала в изготвянето на мрежата по "Натура 2000", при условие че има няколко проекта, включително през 2007-а, когато Академията беше наета да направи прецизиране на мрежата, предложена от неправителствените организации.
Цялото интервю с Росен Цонев можете да чуете от звуковия файл./ БНР