Робот помага в земеделието

  28 Февруари 2017, 16:59     4329     0   
     


Фенотипирането е процес, при който се наблюдават физическите характеристики на растенията, за да се определи тяхното здраве. Въпреки че е съществена част от земеделието, това е много досадна и отнемаща време задача, особено когато трябва да се прегледа цяла нива. Това е работа, която би било добре да се извършва от робот и екип воден от проф Стивън П. Лонг от университета в Илинойс е направил точно това.

Полу-автономното устройството се контролира от GPS и лаптоп командван от човек, докато се движи между редовете с растения посредством гъсенични вериги, предоставящи висока проходимост.

Робота е оборудван със сензори, хиперспектрална, HD и термална камери, както и метеорологичен и импулсен лазерен скенер. Това позволява да се събират фенотипни данни, като диаметър на стъблото, височина на растението и обем на листата, заедно с данни за околната среда, като температура и съдържанието на влага в почвата.

Тези данни се съхраняват на компютър, вграден в робота и се предават до лаптопа на потребителя. Тази информация се използва за създаването на 3D компютърен модел на всяко растение и прогнозен модели на растежа и развитието му, както и очакваното количество биомаса от дадено растение и цялата реколта.

Засега роботът е тестван само върху енергийно сорго, зърнена култура която се отглежда като източник на биогориво. Смята се обаче, че робота ще се справя също толкова добре и с други високо растящи култури, като царевица и пшеница.

Проф. Гириш Чоудари, който е част от проекта, сега работи по това робота да стане по-тесен, за да се движи между редовете с растения по-лесно и планира да го оборудва със система избягване на препятствия. Екипът се надява да има напълно готов продукт на пазара до 2021г.

”Това, което е нужно е да може да характеризира едно растение, докато расте”, казва Лонг. „Това може да се направи, може би, с цяла армия от хора, но сега роботът, може да направи всичко това.”

Източник: Агенция Монитор


     

 


Последни