Рибари готвят протест срещу законопроекта за поставяне на ВЕИ в морето

  20 Декември 2023, 17:46     4149     0   
     


Внесеният от народния представител от "Продължаваме Промяната - Демократична България"от Добричка област Ивайло Мирчев и група народни представители законопроект за разполагане на вятърни електроцентрали в Черно море в района на Шабла разбуни рибарската общност по Северното черноморие, пише 24 часа.

В България рибарите са над 150 000 души, по Сверното черноморие са около 30 000 – 40 000.

„Притесненията сред рибарската общност са свързани най-вече с това, че не е организирана широка публична дискусия по законопроекта. Никой не е поискал мнението за рибарската общност за начинание, от което зависи поминикът им. Предполагам, че ангажираните институции със законопроекта ще проведат съответните публични обсъждания.Важно е да имаме и конкретика за местата, където ще бъдат поставени ВЕИ-тата", каза Нелко Йорданов председател на местната инициативна рибарска група „Шабла-Каварна-Балчик".

Според него рибарите се интересуват най-вече от това къде ще бъдат разположени съоръженията.

"Ако те са разположени в полета в морето, където традиционно се извършва риболов, най-вероятно рибарската общност ще иска да разбере детайлно режимите на достъп, както и да чуе мнението на научните среди за влиянието на тези съоръжения, за да може да се формира информирано мнение.Предвид неизвестността, засега отношението на рибарите е по-скоро негативно", добави той.

„В България официално представени са две морски асоциации, които са членове на Съвета към министъра на земеделието. В разговори с тях стигнахме до позицията, че бихме искали те да участват активно в консултациите по законопроекта", добави той.

„Ако този законопроект се реализира по начина, по който е описан, това означава, че ще гледаме риба от Черно море само на снимки и най-вероятно ще я сънуваме", алармира рибарят Виктор Лучиянов, председател на Общинския съвет в Балчик.

„Ще дам пример, като сложиха вятърните паркове и соларните панели в полетата на Добруджа по пътя на птиците „Виа Понтика", изчезнаха пъдпъдъци, бекаси и други традиционни птици, които бяха много. Същото ще се случи и с рибите – сафрид, карагьоз, лефер, паламуд, цаца, хамсия и т.н. Вибрациите смущават есттествения им хабитат и те ще си намерят друго място. Такива съоръжения трябва да бъдат достатъчно навътре в морето", добави Лучиянов.

Той е сигурен, че този законопроект ще предизвика много протести след рибарската общност в крайморска Добруджа, които ще бъдат подкрепени и от много други хора, които не са рибари.

Сред рибарите се говори, че, що се отнася до тази проектозакон, „мачът е свирен".

„От известно време се правят промени в Закона за околната среда, който биха улеснили поставяне на ВЕИ в морето", добавят те.


     

 


Последни

България

Снегът - най-големият враг на зелените

   29 Декември 2024   6033    0