През м. февруари Дирекция „Национален парк Пирин” отбелязва 83 години от създаването на резерват „Баюви дупки – Джинджирица”.
Биосферен резерват “Баюви дупки - Джинджирица” /площ 2 858,5 ха/ обединява от 1979 година резерватите “Баюви дупки” /1934 год./, “Сегментепе” /1947 год./ и “Малка Джинджирица” /1952 год./, както и териториите между тях. През 1977 год. резервата е включен в листата на биосферите резервати към програмата на ЮНЕСКО “Човек и Биосфера”.
Разположен между върховете Пирин и Бански суходол, включвайки циркусите Баюви дупки, Разложки суходол, Каменитица, връх Окаден, Сегмен тепе, Даутов връх, м. Конярника и долината на Бяла река.
Съдържа изключително разнообразие, включващо около 500 вида висши растения, 55 ендемити, много видове, включени в Червената книга на Р. България и европейски и световни списъци.
Управлението, контрола и охраната на резервата се осъществяват от Дирекция “Национален парк Пирин” /ДНП „Пирин“/ към Министерството на околната среда и водите /МОСВ/. Съгласно Закона за защитените територии, Плана за управление на НП “Пирин” и заповедта за обявяване на биосферния резерват, той е с режим на строга защита, в която човешката намеса е недопустима.
Режим и възможности:
В резервата се забраняват всякакви дейности с изключение на охрана, посещение с научна цел и преминаване по международния маршрут Е4 с водач и без отклоняване
Поведение:
Съобразяване с информационните табла за безопасност и поведение изискващо тишина и забрана за посегателство над растения, животни и птици.