Според Димитър Рачев, председател на Съюза на дунавските овощари, една от основните причини за пропадането на реколтата са тежката зима и студената пролет.
„Най-големите поражения по ябълковите градини са в районите на Сливен и Пловдив. В северните райони на страната насажденията от този плод са по-малко, но пораженията тук не са толкова големи. Очакваме реколтата да е с около 40% по-слаба“, обясни браншовикът. По думите му окончателните количества на реколтата ще станат известни едва наесен, защото сега предположенията се правят на база визуални огледи на дърветата.
Живка Гроздева от УС на Асоциацията на овощарите в България смята, че реколтата в цялата страна ще бъде поне с около 20% по-слаба. „По-малките количества родно производство ще намалят излишъците на пазара“, прогнозира тя.
Относно големия внос у нас на ябълки от Полша и други страни от ЕС Димитър Рачев каза, че това е стар нерешен проблем за българските овощари. „Там субсидиите на производителите на плодове са в пъти по-големи. За Гърция разликата с нас е двойна, а за Полша - средно 4 пъти. През септември на консултативен съвет при земеделския министър ще искаме да се въведе понятието свеж плод и за търговските вериги да бъдат въведени мерки в обектите им поне 50% от предлаганите плодове да са български. По такъв начин се процедира в останалите страни от Евросъюза. В Румъния вече е така. Във Великобритания пък, докато не се продадат английските ябълки, нищо друго не се предлага“, твърди овощарят.
Източник: Монитор