Разрушена ли е дюна на плаж Камчия?

  21 Юни 2019, 13:40     9040     0   
     


Установен е мъжът изградил дига при устието на река Камчия. Извършителя има имот по поречието на реката, а мотивите да загради мястото, където реката се влива в морето не са ясни, съобщават от РИОСВ Варна. 

„Ние вече сме съставили акт за административно нарушение по Закона за защитените територии. Предстои издаване на наказателно постановление на директора на РИОСВ – Варна. Ще има извършен последващ контрол за даденото предписание за премахване на новообразуваната дига, за което при неизпълнение също подлежи на административно наказание по екологичното законодателство. Нарушителят има имот по течение на река Камчия. Нагоре се намира и рибарско селище и предполагам, че този канал е направен, за да могат да излизат по-лесно лодките в морето. Може да е направено и с цел да не се замърсява плажната ивица, но това са предположения. Наказанието е от 1 000 до 10 000 лв, за неизпълнение от 2 000 до 20 000 лв.”, коментира пред Нова Миглена Иванова от РИОСВ Варна.

От РИОСВ Варна са направили и проверка на плажа на Камчия, където багер е преминал през плажната ивица. Все още не е ясно дали засегнатата местност е дюна или не. Извършителят не е ясен, няма и свидетели.

„При проверката е установено, че действително е навлязала някаква техника, която е нарушила целостта на дюната. Дали има дюна или не и дали е в такова местообитание, могат да кажат само от кадастъра. Затова сме изпратили запитване  – какви дюни са съгласно специализираните им карти. Сезирали сме и Министерството на туризма и сме уведомили и прокуратурата за предприемане на действия за установяване на нарушителя.”, каза през „Здравей, България“ Христина Генова от РИОСВ Варна.

Според информация на местните обаче, в района около устието на река Камчия всяка година в началото на сезона плажът се изчиства от тинята, която реката изхвърля.

„Там в района на устието до около километър от него, всяко начало на сезона плажът се оре. Реката нанася много тиня след дъжд в морето. Вълните съответно я изхвърлят на плажа и пясъкът се смесва с тиня и обрастват тръни. Ако не се изоре тази част към устието не може да се използва“ коментира Наско Кръстев, който е бил собственик на заведение в района. 


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   779    0