Договорът за концесия на ски зона Банско не отговаря на изискванията, това обяви Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров. От Върховната административна прокуратура съобщиха, че в писмо Цацаров отправя предложение към Министерския съвет „да предприеме незабавни действия за изменение и допълнение на концесионния договор от 21.12.2001 г. с „Юлен АД“.
В писмото на Сотир Цацаров се казва, че договорът трябва да бъде изменен и допълнен.
През 2015г., по нареждане на Бойко Борисов, бе създадена Междуведомствена работна група по казуса. В нея участваха представители на Министерския съвет, Министерство на финансите, Министерство на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на туризма, Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието, ДНСК и Агенцията по кадастър.
След повече от година работа, те заключиха, че няма нито едно нарушение от страна на „Юлен АД“. Съоръженията в ски зоната са законни, имат документи за експлоатация и екологичното законодателство е спазено.
Работната група също така заключи, че за да бъдат спазени новите законови изисквания, трябва да има промяна в концесионния договор, който не е променян от 2001г.
Концесионният договор за Банско не е променян от 2001г. поради провежданите през годините множество кампании на зелените против промяната му, в резултат на което управляващите го отлагат.
До проверката се стигнало след жалба на политическа партия „Зелените“ от февруари.
Арнаудова добави още, че в рамките на 14 години в прокуратурата по казуса със ски зона „Банско“ са постъпили 18 сигнала за нарушения от страна на „Юлен АД“, но всички те са отхвърлени. Тези сигнали са подавани основно в прокуратурата в Благоевград и са съдържали твърдения за незаконно застрояване от страна на „Юлен АД".
Тук идва въпросът, защо един от най-успешните проекти в България се спъва постоянно. Всяка зима гледаме и се възмущаваме как пред кабината в Банско се простират километрични опашки, но нищо не се прави.
Банско превърна България в световна ски дестинация. Стотици хиляди чуждестранни туристи идват в курорта за да наливат пари в българската икономика. Благодарение на ски центъра се създават работни места, а регионът се развива, за разлика от всички други планински региони в страната.
Ски центърът ежегодно е домакин на най-големите събития в света на ските и сноуборда. Само през следващите три години в Банско ще се организират три кръга от световната купа по ски. А през 2021г. - и световно първенство за младежи. Най-големите имена в света на ските посещават България, а световни медии като Евроспорт и ESPN предават състезанията от Банско на живо пред световната публика.
Цяла България гледа как Радослав Янков спечели кръг от световната купа по сноуборд на родна земя.
Ако имаше подобни туристически центрове из по-малко развитите планински региони, които да развиват икономиката(там където няма земеделие и производство), може би разликата в доходите между София и планинските региони нямаше да е толкова голяма.
Ежедневно гледаме протести на една шепа хора против ски център Банско, но ако се разходите до северозападна България, ще видите как цели гори се изсичат в Стара Планина, качват се на камиони и се карат директно в Румъния, без документи. Това е масова практика, но политически заинтересованите зелени нямат облага от това да излизат срещу бракониерите.
Само в България ски туризмът и голфът се смятат за врагове на природата, навсякъде по света те са пример за екологичен и устойчив туризъм.
В ски център Банско се спазват всички екологични закони, а гората около зоната е най-подържаната в страната. Извършва се санитарна сеч на болните дървета, засаждат се нови. Дори само на пръв поглед си личи, че гората се подържа.
Държавата би трябвало да подкрепя успешните регионални проекти, които развиват икономиката, а не да ги блокира с години за да обслужва неясните зелени интереси.