Продължава ли България да дава безплатно вода на Гърция?

  16 Септември 2024, 14:51     857     0   
     


На 11 юли, в разгара на сушата в страната, Националната електрическа компания (НЕК) е подписала с управата на гръцката област Източна Македония и Тракия временно споразумение, с което е удължено действието на досегашната спогодба от 1964 г. за репарациите на България към Гърция. То е със срок до края на септември 2024 г. Старото, по което страната ни е доставила над 11 милиарда кубика вода безплатно на Гърция, изтече на 9 юли. Само два дни след това е подписано новото. Дали има плащане по него не се знае. Но е факт, че в епогея на безводието у нас, когато над 800 000 българи бяха на режим, а селскостопанската продукция съхнеше по полетата, сме пускали вода на южната ни съседка. Разбира се, че в това няма нищо лошо, стига да имаме в излишък или ако е платена, да е по пазарни цени.

Централна тема на медиите в Гърция е какво следва, след като споразумението по водните репарации на България към Гърция е изтекло. Електронното издание "Inside Story" публикува статия, озаглавена „Война с България за водата в Северна Гърция“. В материала се посочва, че реките, преминаващи през Северна Гърция, привличат голям интерес, докато водите им са необходими и на двете страни за производство на енергия и за напояване. Честотата на валежите обаче създава все по-голямо напрежение.

Авторът на текста информира, че спогодбата между двете държави за водите на река Арда е изтекла през юли тази година, като не е постигнато ново дългосрочно споразумение. Посочва се, че без водите на река Арда земеделието в областна единица Еврос няма да просъществува. Отбелязва се, че е била наложена намесата на премиера Мицотакис, който блокирал приемането на българското предложение, което не било в полза на Гърция.

Нататък в текста се казва, че до края на сезона (до края на септември) Гърция ще получава малко по-малко от 80 млн. куб. м. вода, без обаче да става ясно какво и колко ще плаща Атина на София за нея. В пост в социалната мрежа "X" кореспондентът на “Kathimerini” Василис Недос коментира, че с насрочените предсрочни парламентарни избори за 27 октомври въпросът за водите на р. Арда отново е попаднал в политически капан. Липсата на легитимно правителство в София прави невъзможно предоговарянето на условията за водите, които напояват Еврос, както и решаването на други въпроси „между двете страни със съюзнически и приятелски отношения“.

Темата с лятното безводие у нас беше много актуална медийно цяло лято. Въпреки това, нямаше официална информация било от НЕК или правителствена институция, включително от Министерския съвет, как се развиват преговорите с Гърция и Турция за водите на трансграничните реки. Няма публични сведения дали е защитен българският интерес по отношение на количеството и цената, по която ще предоставяме вода от реките Арда, Струма, Места, Тунджа и Марица на южните ни съседи. Българското общество има право да знае това.

Не е нормално от чужди медии да се разбира, че НЕК е продължила, без публично да уведоми обществото, междуправителствено споразумение от 1964 г. по тази чувствителна тема, засягаща стотици хиляди българи. И дали въобще има право на това. Необходим е ясен и точен отговор от държавните институции.