По централното било и североизточните склонове на Чипровска планина (Западна Стара планина) се намира биосферния резерват "Чупрене".
В неделя (05.03.2017 г.) горски инспектори при Регионална дирекция по горите - Берковица, предотвратяват кражба на 30 куб.м. дъбови трупи. Съобщиха от Изпълнителна агенция по горите (ИАГ). Това е станало в землището на село Чупрене, област Видин. Дървесината е добита от държавни и общински горски територии и е направен опит да бъде узаконена с разрешително за почистване на ливади. Уведомено е Районно управление на МВР гр. Видин. Проведени са следствени действия и е образувано досъдебно производство.
Биосферният резерват "Чупрене" се в землището на село Чупрене, разположено в малка китна котловина около река Чупренска. В границите на резервата попадат връх Хайдушки камък (1721 м) и изворните области на Чупренска и Стакевска река. В резервата се опазват най-северните иглолистни гори на България. Горските насаждения заемат 87.6% от терторията му. Част от тях са смесени смърчово-елови и буково-смърчово-елови. Най-широко разпространен е смърчът, който образува чисти гори на възраст 110 -120 г. Те са единственото компактно насаждение в Западна Стара планина и имат важно значение за изучаване на естествените смърчови екосистеми. Широколистни букови гори има само в най-ниските части. Единично се срещат шестил, обикновен явор, трепетлика, планинска елша, планински явор, черен бъз.
Животинският свят в резервата е много разнообразен. От земноводните се срещат дъждовник, гръцка дългокрака жаба; от влечугите - водна змия, усойница, медянка; от бозайниците - лисица, вълк, белка, златка, дива котка, катерица. Регистрирани са 68 вида птици, сред които глуха, черен лешояд, бухал, скален орел, кълвач (черен, голям и малък пъстър), дрозд, ястреб, керкенез, пъдпъдък, чучулига, орехче и много други. "Чупрене" е единственият български резерват, където вълкът е постоянен обитател.