Суматранският носорог е вече изчезнал вид в пределите на Малайзия. Последният жив екземпляр, Иман, е починала от рак в събота, съобщиха властите в азиатската държава.
„Иман получаваше най-добрата грижа от момента, в който бе заловена през 2014г., до смъртта й. Нямаше какво повече да направим“ сподели Кристин Лю, регионален министър на туризма, културата и околната среда в щата Сабах.
Иман е била заловена като последен опит видът да бъде спасен в Малайзия. Тя е живяла заедно с мъжкия Там и женската Пунтунг.
За жалост Пунтунг е била приспана през 2017г. заради тежка форма на рак. Тя е имала стара травма, причинена от бракониери, която не е позволявала да забременее. През май тази година, на 40 години, от старост почина и последният мъжки суматрански носорог в Малайзия – Там. Носорозите не успяват да създадат потомство, въпреки десетките опити на учени от целия свят.
Почина последният мъжки суматрански носорог в Малайзия
Някога суматранският носорог се е срещал из цяла Азия. Представители на вида са обитавали тропически гори и блатисти местности в Индия, Бутан, Бангладеш, Мианмар, Тайланд, Малайзия, Индонезия и Китай.
Днес от вида са останали по-малко от 80 индивида, които се намират на територията на Индонезия. Основната причина за изчезването им е бракониерство, както и загубата не местообитания.
Според учените най-голямата заплаха пред суматранския носорог в момента е изолацията. Женските, при липса на контакт с мъжки, развиват кисти в репродуктивните органи.
Самата Иман не е успяла да забременее именно заради изолацията. При залавянето й тя вече е развила заболяване на репродуктивните органи поради липсата на контакти с мъжки носорог.
През 2018г. няколко от най-големите неправителствени организации, заедно с Нешънъл Джиографик, стартираха инициативата „Спасение на суматранските носорози“, която цели да бъдат заловени носорози, които да създадат потомство в плен.
В края на миналата година женската Паху бе заловена и транспортирана в специално създаден център в Келиан. Според учените в центъра женската е в добро репродуктивно здраве и са обнадеждени, че тя може да е ключът към спасяване на редкия вид. Те се надяват скоро Паху да има мъжка компания в центъра.