По-прости ли са Швейцарците и Австрийците да имат над 100 пъти повече ски писти от нас?

  19 Февруари 2018, 16:07     21108     6   
     


Анализ на проф. д-р Иван Тодоров

Погледнете как и двете държави имат доста над 100 пъти повече писти, съответно 23 и 32 пъти повече ски лифтове и влекове. Тези цифри, съотнесени към 100 хил. човека от населението пак са десетки пъти повече, а пистите в Австрия са над 100 пъти повече. Като видим и че всъщност Българските планини заемат повече площ, отколкото планините в Швейцария, трябва да си зададем въпроса дали в тези държави живеят прости хора или при нас нещо не е наред. Че там не живеят прости хора е видимо. Швейцария е многократно обявявана за най-добрата страна за живеене в света. Столицата на Австрия е многократно обявявана за най-добрият град за живеене в света. Да не говорим за стандарта на живот в тези две държави. Е, може би тогава тези две държави имат проблем с природозащитниците? Човек ще си каже, че в Швейцария и Австрия екоактивистите са тотално корумпирани или пък ги няма или най-малкото не милеят за родните си страни – да допуснат навсякъде, където може, да се изгради зимен курорт. И в края на миналата година в Швейцария се откри едно голямо разширение на голям ски курорт. Ами то ако българските екоактивисти действаха там, централните улици на Виена или Цюрих щяха нон стоп да бъдат запушени от протестиращи хиляди хора, загрижени за „недопустимото“ посегателство върху природата в тези държави. И вероятно Виена вече нямаше да бъде обявявана за най-добрия град за живеене в света. Да, ама не. Просто тамошните природозащитници не си изкарват хляба от чужди пари, целящи да се спре развитието на зимния туризъм. Не се занимават и с изнудване. И мислят за държавите си – където спортът дарява радост и здраве на сънародниците им и където милиарди се вливат в от туризъм. А за учудване – природата се оценява като много красива, защото има условия хората да й се радват. В България природата също е много красива, но просто хората нямат достъп до зимни спортове и не може да се оцени красотата й.

Погледнете цифрите. Те говорят сами по себе си:

Сравнение между Австрия, Швейцария и България
                                 

 

Швейцария

България

Пъти повече в сравнение с България

Ски курорти

335

20

17 пъти

Дължината на ски пистите

23 000 км

210 км

110 пъти

Население

8 179 294

7 101 859

 

Ски лифтове и ски влекове

1 829 (лифта)

80 (46 лифта и 34влека)

23 пъти

Лифтове на 100 хил. човека

22

1,1

20 пъти

Ски писти на 100 хил. човека

281 км.

2,9 км.

96 пъти

Обща територия на държавата*

41.30 (хил. кв. км)

110.94(хил. кв. км)

 

Площ на планините *

37,46 (хил. кв. км)

54,18 (хил. кв. км)

 

 

 

Австрия

България

Пъти повече в сравнение с България

Ски курорта

433

20

22 пъти

Дължината на ски пистите

31 000 км

210 км

147 пъти

Население

8 711 770

7 101 859

 

Ски лифтове и ски влекове

2 549 (лифта)

80 (46 лифта и 34 влека)

32 пъти

Лифтове на 100 хил. човека

29

1

29 пъти

Ски писти на 100 хил. човека

355 км.

2,96 км

119 пъти

Обща територия на държавата*

83.85 (хил. кв. км)

110.94(хил. кв. км)

 

Площ на планините *

61.51 (хил. кв. км)

54,18 (хил. кв. км)

 

 

Над 80% от пистите в Швейцария и Австрия са до 2,300 м. Факт е, че в Швейцария и Австрия има и писти, които са на по-голяма височина от българските. Ето защо никой не казва, че пистите ни трябва да са колкото в Австрия или Швейцария. Но можем да имаме достатъчно, за да не оставят парите си повечето българи в чужбина. Площта от България над 1500 м надморска височина е 5439 кв. км или 5,439 млн. дка 1,165 млн. дка са с височина над 2000 м. Голяма част от тази територия е подходяща за изграждане на ски писти. Нека само да отбележа, че на ски пистите също има растителност, която при височина над 2,000 м. е подобна на околната. При положение че всеки съвременен ски курорт използва съоръжения за изкуствен сняг, продължителността на сезона спокойно може да е поне 3-4 месеца.

Когато пишем, че в България има 20 ски курорта, това не е точно така. В България има 3 реално действащи ски курорта по нормалните стандарти – Банско, Боровец и Пампорово. Има и една добре оборудвана действаща писта на Витоша. Другите места за ски в България са просто малки писти с по едно влекче или седалков лифт. В Австрия и Швейцария просто не ги броят за ски курорти. Така че ако говорим за истинското съотношение – в Австрия има 144 пъти повече ски курорти отколкото в България.

Винаги съм се възхищавал от безочието на една част от българските екоактивисти. Ние сме на първо място по замърсеност с фини прахови частици в ЕС – нещо, което е общоизвестен факт от много години. Това причинява огромни поражения върху здравето на хората. Но не бих казал, че екоактивистите се занимават сериозно с този жизненоважен  за човешкото здраве проблем. Най-много да пуснат по някоя хилава декларацийка. Или пък местните хора в някой квартал по своя инициатива да организират нещо. Защо здравето на хората е толкова по-маловажно от правото на свободно придвижване на лалугерите, мишките и други твари? Защото никой не им плаща да се интересуват от него, защото няма как да се занимават с изнудване, т.е. не могат да печелят пари. Друго си е да поизнудиш някой реален инвеститор, разполагащ с пари.

Не казвам, че в България всички екоактивисти се занимават с изнудване. Но за съжаление истинските и убедени природозащитници, които не ламтят за пари, не са много.

Интересно е, че страни като Швейцария подкрепят активно българските екоактивисти. Възниква интересният въпрос – Швейцария има 110 пъти(!) по-голяма дължина на ски пистите си, отколкото България, но подкрепя тези които са против развитието на зимния туризъм в България. Дали няма известен конфликт на интереси? Швейцарците са доказали, че са умни хора и защитават интересите на гражданите си. Както би трябвало да прави всяка държава, вкл. България.

Швейцария не е част от ЕИП (подписва, но съобразно нейните интереси разумно не го ратифицира), но пък е подписала Меморандум за разбирателство с ЕС през 2006г., с който Швейцария поема задължения към ЕС да направи "вноска за разширяването на ЕС". Конкретният проект, който се финансира с тази вноска е „Подкрепа на гражданското общество“ и в основно – подкрепа на неправителствените организации. Като резултат от това през 2010г. е подписано Рамково споразумение между Швейцария и България с което за България са предвидени 76 милиона шв. франка, а конкретно по направление "Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество"  са заделени 8 млн. швейцарски франка.

Така по силата на Меморандум за разбирателство между Швейцария и ЕС Швейцария поема задължения към ЕС да предостави 1,302 милиарда швейцарски франка на България, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Малта, Полша, Румъния, Словакия и Словения, т.нар. „вноска за разширяването на ЕС“ от страна на Швейцария.

Конкретният проект, който се финансира с тази вноска е „Подкрепа на гражданското общество“ и в частност – подкрепа на неправителствените организации. За България са отредени: CHF 3 милиона за периода 2012-2017г. по Българо-Швейцарска програма за сътрудничество.

Нека не бъркаме желанието да се направят много повече ски курорти с презастрояването. Навсякъде по света се изграждат преимуществено ресторанти или чайни с тоалетни за скиорите с добри и екологични пречиствателни инсталации. Иначе просто планината ще бъде опикана и още нещо. Съвсем очевидно е да се направи втория лифт в Банско, за да се премахне не само вгорчаващото почивката, но и унизително висене с часове за качване на лифт. Но ако не бъдат разширени ски пистите и лифтове и влекове в самата планина, същите опашки ще се пренесат на лифтовете на самите писти. Опашки има и сега. Казано с други думи – проблемът няма да се разреши само с изграждането на втори лифт. Друг е въпросът, че държавата трябва този път да се намеси и да предотврати нова презастрояване на Банско, защото тогава и новопостроените съоръжения ще отеснеят. Хотелите следва да съответстват на възможностите на съоръженията – много е просто. Австрия разрешава на много места да се изграждат курорти и във високите части на планината – над 2,000 м. – напр. Горен Зьолден. Италия също – напр. Червиня. И така е в много държави и на много места. Но да приемем, че в България няма да отиваме към такива решения.

Нека има регулация, за да не може едни същи структури да управляват примерно повече от два курорта, за да нямат монополно положение. Но това е съвсем друг въпрос. И в момента трите ни основни ски курорта имат различни собственици. В Австрия и Швейцария не се интересуват от такива проблеми, понеже са част от един европейски общ пазар на ски туризма. Докато ние правим всичко възможно да не сме конкурентноспособни.

След като българските екоактивисти проспаха презастрояването и бетонирането на българското море, нека те и държавата да вземат да се размислят дали трябва да пречат да се правят добре премислени курорти на подходящите места, които могат да се ползват и през зимата и през лятото. При това на много места това може да бъде съчетано и с използването на минерални води, което създава отлични условия и за комбиниране със СПА туризъм. Такъв е случаят с Добринище например.

Изграждането на ски курорти въобще не е в противоречие с изграждането на СПА курорти там, където има минерални води. Просто трябва да се помисли за изграждане на луксозни хотели, включително състоящи се от вили със собствени басейнчета и джакузита. Нека да прекратим практиката България да се третира като място основно за алкохолен и секс туризъм покрай другото. Тук е и мястото на държавата да се намеси още по-активно.

Като са толкова принципни екоактивистите – нека като първа мярка да спрат да карат ски и борд – нали точно карането създава нуждата от курорти. Освен ако не са милионери и не ги качват с вертолети по необработени писти. И докато българските любители на зимните спортове си губят времето и мръзнат по опашките за лифтове, а скиорите се бутат едни други по претъпканите писти, по-заможните българи оставят парите си в ски курортите основно на Австрия и Швейцария и другите подобни държави. И как страната ни ще просперира при подобна ситуация?

 

Анализ на проф. д-р Иван Тодоров, Професор по право


     

Трифон21.02.2018 г., 15:03 ч.

Чета и не разбирам за какви лъжи става въпрос с коментарите...

Иван Петков21.02.2018 г., 09:46 ч.

Толкова лъжи и глупости на едно място - и това е професор.... Само рядък тъпак или нагъл дегенерат може да пишат такава статия със сравнения между България и Швейцария, Австрия..

Владимир Караджов 20.02.2018 г., 02:20 ч.

Не бях чел по-зле скалъпен и нелеп анализ за Пирин и ски-инфраструктурата. Препоръчвам на автора да си гледа правото и да не се опитва да е капацитет по всичко. Тази статия е обида за всеки географ, а сайтът, изглежда е от нар. "отровни еко-двойници" ;) Пълна демагогия

Стефан Върбанов20.02.2018 г., 01:31 ч.

увеличат капацитета си, но не те искат да го продадат на безценица и да направят бърза пара и да изчезнат. И другата причина е че ще се направи типично по Български с 1 милион хотела. Също като на морето. Ще стане отвраттително за почивка. Дано да греша!!!

Stefan Varbanov20.02.2018 г., 01:30 ч.

Който е бил той знае. Не можете да сравните Алпите с Пирин. Инфраструктура, площ и най-важното- национален парк на Юнеско. Имаме 4 курорта в БГ те могат да се модернизират. До лифта в Банско може да се направи още един без много да се кастри планината. На Витоша няма съоръжения от сигурно 30 години. Боровец и Пампорово също могат да у

Stefan Varbanov20.02.2018 г., 01:29 ч.

Който е бил той знае. Не можете да сравните Алпите с Пирин. Инфраструктура, площ и най-важното- национален парк на Юнеско. Имаме 4 курорта в БГ те могат да се модернизират. До лифта в Банско може да се направи още един без много да се кастри планината. На Витоша няма съоръжения от сигурно 30 години. Боровец и Пампорово също могат да у

 


Последни