Европейската комисия е забранила на Европейската банка за възстановяване и развитие да финансира разширението на ПАВЕЦ Чаира, защото страната ни все още не е изготвила изцяло "СПЕЦИФИЧНИТЕ И ПОДРОБНИ ЦЕЛИ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ЗАЩИТЕНИТЕ ЗОНИ ПО НАТУРА". Тяхната липса дава основание на Брюксел да блокира парите.
Изготвянето на СПЕЦИФИЧНИТЕ ЦЕЛИ е започнало още през 2021 г. Основната спънка за бавния процес е:
Защитените зони в България са много на брой – общо над 340 по Директивата за птиците и местообитанията.
Процедурите са много скъпи и трябва да се осигурят милиони, независимо дали бюджетни или евросредства.
Изисква се голям научен потенциал и много на брой експерти, а у нас няма достатъчно.
Проблем, който не е за пренебрегване – времето за изработването им. Необходимо е за всички растителни, животински видове и птици да се събират и анализират теренни данни (трябва да се обходят всички зони), включващи четирите годишни времена – пролет, лято, есен и зима.
Трудности създават и конкурсите, по които се избират фирмите за изработване на целите, а те са задължителни. Още повече – тяхното обжалване на две съдебни инстанции.
Въобще, създадените процедури са толкова тежки и мудни, че още преди да е тръгнал проектът, вече е спрян.
Както е известно, България е сред лидерите сред европейските страни по размер на Натура – 35% или 41 000 кв. километра от територията. Освен това, за разлика от другите европейски страни, у нас зоните по Натура са с много голяма площ – стотици квадратни километра. Представете си една зона по Натура (нещо, което е често срещано), която е дълга 120 километра. В единия ѝ край е Плевен, в другия – Велико Търново. Ако местообитанията на жаба, гущер или бозайник са в околностите на Плевен, но ги няма около Търново, няма да се разреши строителството на мост или тунел в града, защото това се води една зона. Тези зони са структурирани така съвсем тенденциозно.
За разлика от всички страни членки на ЕС, където научните институти определиха зоните по Натура, у нас държавата даде близо 10 милиона лева на неправителствените организации от Коалицията "За да остане природа в България", свързани с партия "Зелено движение", ръководена от Борислав Сандов, а сега от Тома Белев – част от ПП-ДБ, за да правят зоните. Резултатът е КАТАСТРОФАЛЕН. Освен огромната площ, която Натура обхваща, забраните за човешка дейност в тези територии са изключително тежки. Хората не могат и едно плодно дърво да засадят на собствените си земи, да не говорим за домати, краставици или паша. Не могат и да орат и сеят. Засегнати са над 1 100 000 собственици на имоти – държавни, общински и частни.
ПАВЕЦ ЧАИРА е изключително важен обект, свързан с енергийната и националната сигурност на страната. Неговият провал ще бъде сериозен удар върху енергийната ни система и зеления преход. Саботирането му не е плод на случайни събития, а целенасочена дейност на "зелените" НПО.
Зелените Сандов и Белев блокираха разширението на ПАВЕЦ Чаира
Липсата на единодействие между министерствата и противоречивите закони, които се приемат в Народното събрание, са основният проблем. Нагледен пример е следният: през 2022 г., по време на кабинета Петков, Министерството на енергетиката взема решение за разширението на ПАВЕЦ Чаира и изграждане на яз. Яденица като част от него. Същевременно, Министерският съвет одобрява защитена зона Ниска Рила със забрана за строителство, в която попада язовирът. Абсолютно неадекватно решение.
Екоминистерството е блокирало разширяването на ПАВЕЦ Чаира
А това е базата, от която се възползват еколозите, за да блокират проекти от национално значение.
Държавните институции не трябва да се поддават на натиска на евробюрократите, а да предприемат всички действия и да принудят Брюксел да позволи финансиране на разширението на ПАВЕЦ Чаира, като същевременно екологичните препятствия бъдат премахнати в най-кратък срок.
За да има шанс проектът да тръгне, задължително условие е министрите на енергетиката Жечо Станков и министърът на околната среда и водите Манол Генов да предприемат съвместни, координирани действия за преодоляване на пречките. В противен случай това ще бъде поредният провален важен за страната обект.