От ВМРО предлагат кражбата на вода да се криминализира

  17 Октомври 2017, 10:05     4142     0   
     


Депутати от ВМРО ще внесат до края на годината искане в парламента да бъде криминализирана кражбата на вода. „Предложението ни ще бъде консултирано с експерти, защото не искаме то да бъде спорно от правна гледна точка“, уточни депутатът Юлиан Ангелов. „Преди това ще проведем разговори с доставчиците на вода и електроенергия. Надяваме се до края на годината да внесем предложенията в парламента и да се следва процедурата за разглеждане в комисии. Може нещата да станат по-бавно, но важното е да се случат“, добави народният представител.

Общинският съветник от София Карлос Контрера и евродепутатът Ангел Джамбазки пък ще настояват Комисията за енергийно и водно регулиране да промени наредбата и да въведе лимит на надписваните кубици, когато в кооперацията се появи разлика с общия водомер.

„Реално изпълнителната власт няма контрол над КЕВР и за това поставяме въпроса и пред шефа на комисията Иван Иванов - какво са направили по този въпрос в последните 2 години“, каза Карлос Контрера. През пролетта, когато се одобряваше бизнес плана на „Софийска вода“ посочихме загубите в мрежата. Очакваме реакция от КЕВР. По закона тази комисия е органът, който трябва да намери решение или най-малкото, изследвайки фактите да предложи на народното събрание и МС някакво решение“, допълни той.

„Един изряден платец може да се окаже, че плаща в пъти над реално потребеното. Дефектът произлиза и наредба-инструкция на КЕВР, която дава право на ВиК операторите да коригират тези показания и фактури без да им се слага горна граница. Така се оказва, че в апартамент от 40 квадрата има басейн. Дефектът съществува и няма още решение от страна на КЕВР“, допълни общинският съветник.

От пресцентъра на регулатора обясниха по проблема, че когато разликите в показанията на общия водомер със сбора на тези от индивидуалните са до 20 на сто, то неотчетените количества се разпределят пропорционално на всички абонати. Например, ако месечната консумация на домакинството е 10 кубика, то се добавят още 2. В случай, че разликите от всички индивидуални водомери и общия е над една пета, то ВиК операторът и етажната собственост сформират комисия, която да разучи откъде идват загубите.

От следващата година се очаква софиянци да плащат с почти 16 ст. на кубик по-скъпо ВиК услугата и тя да струва 2,3184 за куб. м. В тази връзка Контрера припомни решение на Столичния общински съвет от март, че предлаганите ценови параметри не са съгласувани със Столична община. По думите му най-често се иска поскъпване на водата заради инвестициите, но има скрити резерви от намаляване на кражбите например. „Тук е именно работата на КЕВР да ги види има и така да се разбере с колко операторът може да увеличи своите приходи. Проблемът е изключително в компетенцията на КЕВР, защото там имат месечните отчети за загубите. Искат ли да видят проблема, ще го видят. Намерят ли резервите чрез намаляване на кражбите и от там увеличаване на приходите, то параметрите на увеличението на цените би било в други параметри.

Когато се бездейства, най-лесното е да увеличиш цената.

С поскъпването на водата на практика още повече се натоварват изрядните потребители. За това искаме ангажиране и на парламента и на КЕВР по темата, защото концесионерът не е полицай или разследващ орган“, добави общинският съветник.

Евродепутатът Ангел Джамбазки определи като "нахалство" намерението на КЕВР да одобри ново повишаване на цената на водата от Нова година. По проблема със загубите на ВиК дружествата той припомни, че най-много вода се краде в ромските гета. Той цитира данни, че в столичния кв. "Филиповци" кражбите на година възлизат на 1,2 млн. куб. м., а във "Факултета" - 2,8 млн. куб. м. „Във "Факултета" едва 3% от населението заплаща това, което потребява. Това е чиста дискриминация по етнически произход - едните плащат, а другите не въз основа на произхода си. В първото гето средната консумация на денонощие е 300 л на човек, а за всички останали части на София е 145 л или 2 пъти по-малка“, поясни той.