След като от Министерство на екологията забраниха риболова и всякакви лодки, с изключение на сърф и кайт, в морето пред плажа Корал, същото се случва и на още три места по Черноморието. На 01.07.2022г. МОСВ публикува проект на заповеди със забрани, карти и координатни точки на първите три морски защитени зони в България. Тези зони обхващат само морска площ, без сухоземни територии.
Предложените проекти на заповеди със забрани са:
1. Защитена зона Аладжа банка ориентировъчно обхващаща територия от кк. Св.св. Константин и Елена на юг до нос Галата.
2. Защитена зона Емине обхващаща морското пространство ориентировъчно от плаж Шкорпиловци до нос Емине.
3. Защитена зона Отманли ориентировъчно обхващаща морското пространствсо пред бургаският парк Отманли.
Обявяването на тези морски защитени зони обаче е в противоречие с Директивата за местообитанията и дивата флора и фауна. Нарушен е чл.4 ал. 1 от тази Директива, защото МОСВ не се позовава на никаква достоверна научна информация, коментираха пред Еко Новини експерти.
Стандартните карти за защитените зони умишлено са неясни и объркващи. Но те са аргумент без основание и целят да блокират човешките дейности.
В проекта на заповед съществуват и забрани, които реално са мерки по смисъла на Директивата.
В чл. 2 ал. 3 от Директивата се казва, че:
„Мерките, взети в изпълнение на настоящата директива, се съобразяват с икономическите, социалните и културните изисквания, както и регионалните и местните особености.“
МОСВ не дава никакви обяснения, дали предложените мерки и забрани отговарят на чл. 2 ал. 3 от директивата.
Отделно от това българският Закон за биоразнообразието забранява на заинтересованите страни да дават становище по текста на целия проект на заповед, с изключение на обявените забрани. Забраните доста често са антинаучни и антиприродоопазващи. Проектите на заповеди на новообявените защитени зони доказват това.
Пред Еко Новини местните рибари също изразиха притеснения, че новите забрани могат ще доведат и до негативни ефекти върху морската флора и фауна.
Такъв пример е защитата на рапана, която е записана в заповедта. Рапанът е един от най-инвазивните видове в нашите води и е сред унищожителите на морското биоразнообразие. Този вид морски охлюв е привнесен в Черно море чрез кораби от моретата на Индокитай. Храни се само с миди и няма естествен враг, освен човека. Масово унищожава мидите в Черно море, които са черният дроб на морето, местообитания на новоизлюпени малки рибки и скривалище за малки ракообразни. Затова по скалите в Черно море вече няма колонии от черни миди, както беше преди години.
Миди в морето има само във фермите, алармират местните рибари.