Общините не искат НС да гласува концесиите им

  25 Септември 2017, 14:39     4262     0   
     


Противоречивият проект за нов Закон за концесиите, предложен от ГЕРБ, предизвиква растяща тревога сред многобройните засегнати от разпоредбите му страни. В парламентарната правна комисия непрекъснато постъпват критични становища за законопроекта, в които се изразяват опасения от последствията от една или друга негова разпоредба. Законодателното предложение на ГЕРБ беше гласувано в Народното събрание на първо четене в началото на юни т.г. и оттогава отлежава в правна комисия. Очакванията обаче са съвсем скоро да започне разглеждането му на второ четене, което активизира засегнатите страни.

От Националното сдружение на общините категорично възразяват срещу текста, според който концесии за строителство или услуги, възлагани за период, по-дълъг от 35 години, ще минават за одобрение през парламента. Според сдружението не може отделни решения на законодателната власт да имат обвързваща сила за местната власт, когато става въпрос за общински концесии. "Това противоречи на конституционната самостоятелност на общините при управлението на имотите и вещите общинска собственост", смятат кметовете. И предлагат редакция, според която общинските концесии с продължителност над 35 години ще се одобряват с решение на съответния общински съвет, прието с пълно мнозинство, или след провеждане на местен референдум.

Сериозни опасения от законопроекта изразяват от Българската петролна и газова асоциация най-вече заради разпоредби, които позволяват договор за концесия да бъде развалян за всякакви нарушения на законодателството. Като пример сочат текст, според който основание за прекратяване е "влязъл в сила административен или съдебен акт, с който е установено, че кандидатът или участникът не е изпълнил задължения в областта на екологичното, социалното и трудовото право, установени с националното законодателство, правото на ЕС, колективни споразумения или с международните конвенции в социалната област и в областта на околната среда". От асоциацията смятат, че подобна разпоредба би ги принуждавала да доказват, че не са допуснали каквито и да било нарушения на законодателството в посочените сфери. И твърдят, че подобно изискване противоречи на евродирективата за концесиите, която визира само нарушения при изпълнението на договора, а не нарушения изобщо както проектозакона.

Източник: Сега