Новини от РИОСВ в България

  22 Октомври 2016, 13:07     3529     0   
     


Какво отчетоха и какви проблеми изследваха, през изминалата седмица, служителите на Регионалните инспекции по околна среда и води?

РИОСВ – Русе: 22.10.2016 г. - Проверени са три дружества в Русе по сигнали за миризми на нефтопродукти. Експертите на РИОСВ – Русе извършиха вчера контролни проверки по сигнали на граждани на три дружества, осъществяващи дейност в Източна промишлената зона на Русе. Извънредните проверки на инсталациите са по повод постъпилите между 23 и 0, 30 часа на 20 срещу 21 октомври, от източните и централните квартали на града, 15 сигнала за миризми на нефтопродукти .

Проверки на технологичните режими са осъществени на „Лубрика” ООД, „Русе Кемикълс” АД и „Монтюпе” ЕООД. Трите дружества имат комплексни разрешителни. При проверката на площадката на „Русе Кемикълс” АД е установено, че инсталацията не работи. При проверка за анормални режими при работата и натоварването на съоръженията на „Монтюпе” ЕООД не са установени нарушения.

При проверката на инсталацията на регенерация на отработени масла на „Лубрика” ООД е установено, че в периода от 22 до 23 часа на 20 октомври е извършена промяна в технологичния режим на работа на инсталацията (вакуум-дестилационна колона № 1), документирана в технологичния дневник на съоръжението. Неспазване на технологичния режим е причината за залпово изпускане на отпадъчни газове с характерната за производството миризма. Метрологичните условия – североизточен вятър със скорост 2 м/сек. са улеснили разпространението на газовете в източните части на града за кратък период от време.

На „Лубрика” ООД са дадени предписания в кратки срокове да представи в РИОСВ –Русе план-програма за въвеждане на автоматични устройства за управление на съоръжението. За констатациите срещу оператора ще бъдат предприети административно-наказателно мерки.

Трите станции за контрол на качеството на атмосферния въздух не са регистрирали превишения в нивата  на следените показатели в т. ч. и отклонения от фоновите нива на метан и неметанови въглеводороди.

21.10.2016 г. - Експерти на РИОСВ – Русе извършиха две допълнителни проверки – на 19 октомври вечерта и на 20 октомври рано сутринта, с представител на община Разград по сигналите за неприятни миризми в града. Допълнителни обходи са извършени в района на точката на заустване на отпадъчни води от пречиствателната станция (ПСОВ) на „Биовет“ АД – клон Разград в река Бели Лом. На място е установено, че  в реката е изтичала вода с жълт цвят и пяна след точката на заустване. Усетена е неприятна  миризма на гнилостни процеси с характер на сяроводород. Същата миризма е усетена в района на с. Гецово, на около 400 метра от точката на заустване. По време на проверката вятърът е бил югоизточен, с ниска скорост.

За констатираните нарушения от извършените извънредни проверки на 19 и 20 октомври срещу оператора  „Биовет“ АД са предприети административно-наказателни мерки. Съставени са три акта за нарушение на условие в комплексното разрешително за допуснато разпространение на миризми извън границата на площадката, недобра поддръжка на пречиствателните съоръжения в техническа изправност и некоректно представена информация за контролираните параметри, осигуряващи оптимална работа на ПСОВ. На оператора са дадени предписания в кратки срокове за предприемане на спешни мерки за отстраняване на нарушенията и недопускане разпространение на неприятни миризми, извън площадката на пречиствателната станция. 

РИОСВ - Враца: 21.10.2016 г.  - В информационния център на РИОСВ – Враца, по инициатива на техния ръководител гостуваха ученици от пети и седми клас на СУ „Христо Ботев” във Враца. Децата, участници в екоклуба към училището се запознаха със защитените растителни и животински видове, начините за тяхното опазване и мерките за увеличаване на популацията им. В презентация бе представена работата на РИОСВ – Враца по опазване на биологичното разнообразие, характеристика за района, флората и фауната. Пред децата беше излъчен документален филм за дивата природа на резерват „Врачански карст”. Всички посетители получиха албум на резервата и картички с рисунки от него.

РИОСВ - Бургас: 20.10.2016 г. - Инициативи по повод Международния ден на Черно море: РИОСВ – Бургас отбелязва Международния ден на Черно море на 31 октомври с редица презентации за "Черно море и неговите обитатели“ с деца и ученици и награждаване на изявилите се участници в традиционния национален конкурс „Морето не е за една ваканция”, което ще се проведе в Културен дом на Нефтохимика, на 28 октомври от 16 часа.  Програмата за провеждане на инициативите вижте тук.

РИОСВ - Пазарджик: 20.10.2016 г. - Пред учениците от ОУ „Отец Паисий” в с. Гелеменово РИОСВ – Пазарджик представи биоразнообразието на Пазарджишка област. Експерти от дирекция „Превантивна дейност” говориха в три открити урока пред деца от началния и средния курс по въпросите за „Опазване на сухоземната костенурка в България” и „Защитени растения и животни в област Пазарджик”. Учениците се запознаха със защитените видове в региона и с правилните реакции в ситуации, когато животните са беззащитни, бедстват, или по различни причини са попаднали извън естествените си местообитания.

Защитените сухоземни костенурки, растителните и животинските видове, обект на опазване на територията, контролирана от РИОСВ-Пазарджик бяха основна тема в презентациите. Екоинспекцията предостави на училището в с. Гелеменово информационни и образователни материали за защитените растения, земноводни и влечуги и за биосферните резервати в териториалния обхват на инспекцията.

РИОСВ - Велико Търново: 19.10.2016 г. - Защитен вид птица спасиха експерти на РИОСВ – Велико Търново. Красив екземпляр от вида Бухал (Bubo bubo) бе спасен от експерти на РИОСВ – Велико Търново след сигнал на гражданин. Птицата била намерена в безпомощно състояние в землището на с. Присово, община Велико Търново. Експертите установиха, че бухалът е с видима стара травма на лявото крило, прави безуспешни опити за полет. Птицата е транспортирана за лечение и рехабилитация в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. При прегледа там е установено, че става въпрос за  счупване на лакътната и лъчевата кост на крилото, получено евентуално при удар.

Бухалът (Bubo bubo) е най-едрата нощна граблива птица, срещана в нашата страна. Тя е защитен животински вид от Закона за биологичното разнообразие и е включена в категория „застрашен“ в Червената книга на Р България. Обитава труднодостъпни места, главно в скални масиви и сипеи, пещери, окрайнини на гори, разредени стари гори, често в речни долини, близо до реката. Най-голяма заплаха за вида е бракониерския отстрел, безпокойството и отравяне с жертви (мишевидни гризачи), третирани с препарати.

18.10.2016 г. - Със заповеди на директора на РИОСВ – Велико Търново Елена Стефанова в периода юли-октомври тази година е преустановена експлоатацията на седем общински депа за неопасни отпадъци, които не отговарят на нормативните изисквания. Това са депата на общините Свищов, Павликени, Велико Търново, Горна Оряховица, Стражица, Елена и Златарица.

Съгласно изискванията на Националния план за управление на отпадъците до 2020 г., крайният срок за преустановяване експлоатацията на съществуващите депа е до въвеждането в експлоатация на съответното регионално депо за всяка община.

През 2016 г. бяха въведени в експлоатация Регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново за общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица и Регионална система за управление на отпадъците в регион Левски (Никопол) за общините Левски, Белене, Никопол, Свищов и Павликени.

В заповедите на РИОСВ се посочва още, че общините трябва да предприемат мерки за рекултивация на закритите депа.

Битовите отпадъци на останалите общини от Великотърновска и Габровска област се обезвреждат чрез депониране на две депа. През 2015 г. е въведено в експлоатация Регионално депо за отпадъци Габрово за депониране на битовите отпадъци от общините Габрово и Трявна. Битовите отпадъци на общините Севлиево, Дряново и Сухиндол се  депонират на Регионално депо за отпадъци – Севлиево от 2006 г. Община Полски Тръмбеш трябва да се включи в регионална система за управление на отпадъците в регион Борово – Бяла, в Русенска област, съвместно с общините Борово, Две Могили, Ценово и Опака.

 


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   787    0