Новини от РИОСВ в България

  13 Октомври 2016, 10:00     4080     0   
     


Снимка: МОСВ лого

Какво отчетоха и какви проблеми изследваха, през изминалата седмица, служителите на Регионалните инспекции по околна среда и води?

РИОСВ – София: Експертите от Регионална инспекция по околната среда и водите – София извършиха през септември 96 проверки, от които 40 планови и 56 извънредни. В рамките на осъществения контрол са дадени 58 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. За отчетния период са съставени 5 акта, от които 3 са за констатирано неизпълнение на дадени предписания. Издадени са 11 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени санкции и глоби в общ размер на 56 400 лв. Акцент през месец септември са проверките на обекти във връзка с подадени в РИОСВ – София сигнали и регистриране на приплод по ЗБР и  проверки в изпълнение на заповед на министъра на околната среда и водите за извършване на съвместни проверки с представители на Басейновите дирекция по ВЕЦ и МВЕЦ, съгласно утвърден списък. През изтеклия период са извършени всички проверки по ВЕЦ с Басейнова дирекция „Източнобеломорски район”, съгласно утвърдения график. За периода са предприети действия по 37 сигнали и 2 жалби.

РИОСВ – Варна: 10.10.2016 г. - Над 112 000 лв. са наложените санкции от РИОСВ – Варна през септември. Експертите на РИОСВ – Варна са извършили 233 проверки на 157 обекта през септември. За отстраняване на констатираните нарушения са дадени 103 предписания. Съставени са 7 акта за установени нарушения на екологичното законодателство. По Закона за управление на отпадъците са съставени 2 акта – на „Солей 06“ ООД, Варна за изхвърляне на неопасни отпадъци на неразрешено място и „Крис Ауто“ ЕООД, Варна за неизвършване на класификация на отпадъци генерирани от дейността на дружеството. За нарушение на Плана за управление на ЗМ „Шабленско езеро“ са съставени 3 акта на физически лица, както и един за притежаване и отглеждане на животински вид от Приложение 3 на ЗБР. Издадени са 5 наказателни постановления, с които на нарушителите са наложени имуществени санкции в размер на 112 100 лв. На „Агрополихим“ АД, Девня е издадено наказателно постановление в размер на 100 000 лв. за неизпълнение на условие от комплексно разрешително, за приемане за обезвреждане на отпадъци (фосфогипс) чрез депониране на депо, които не отговарят на критериите за приемане на депа за неопасни отпадъци. На община Провадия е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв. по Закона за управление на отпадъците, за приемане за обезвреждане на отпадъци на общинското депо за неопасни отпадъци, които не са преминали предварително третиране. За заустване на отпадъчни води във воден обект, превишаващи индивидуалните емисионни ограничения, по Закона за водите с по 1000 лв. са санкционирани „Манекс сън“ АД и „Водоснабдяване и канализация Добрич“ АД. За монтиране на дървена постройка в защитена територия, без необходимото съгласуване с компетентен орган на „Евро България 2016“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 100 лв. През отчетния период РИОСВ – Варна издаде заповед за прилагане на принудителна административна мярка (ПАМ) за преустановяване на всички дейности (разораване, риголване, засаждане, премахване на камъни и растителност и др.) свързани със създаване на трайни насаждения – лозя (засаждане на лозов масив) в границите на поземлен имот с идентификатор 07257.46.606 по КККР на с. Българево, община Каварна, собственост на „МИЛЕНИУМ ЕНД КО“ ЕООД. На дружеството е съставен АУАН за нарушения на забраните и ограниченията въведени със Заповед № РД-559/21. 08. 2009 г. на министъра на околната среда и водите за обявяване на Защитена зона BG 0002051 „Калиакра“.

РИОСВ - Велико Търново:  12.10.2016 г. - През месец септември от експертите на РИОСВ – Велико Търново са извършени 125 проверки на 121 обекта на територията на Великотърновска и Габровска област.

Основните акценти от извършената месечна контролна дейност са проверки на дружества за спазване на изискванията, свързани с управление на отпадъците, чистотата на атмосферния въздух и водите. Допълнително е осъществен контрол на шест действащи ВЕЦ по заповед на министъра на околната среда и водите, съвместно с представители на Басейнова дирекция – Плевен и на девет автосервиза, съвместно със служители на ОД на МВР – Велико Търново.

За периода са предприети действия по пет сигнала и три жалби. Информация за сигналите се публикува всеки месец на сайта на инспекцията. Трите проверени жалби са за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, нерегламентирано третиране на отпадъци и работа на незаконна инсталация за производство на пелети. В трите случая ще бъдат предприети съответните административно-наказателни мерки.

В резултат на проверките са издадени 39 предписания. Съставен е един акт за неизпълнение на предписание на РИОСВ. През периода са издадени три наказателни постановления на обща стойност 2600 лв. Наложени са две текущи санкции за констатирани наднормени замърсявания на водите, в общ размер от 4700,93 лв.

10.10.2016 г. - Експерти на РИОСВ – Велико Търново извършиха незабавна проверка след излъчен репортаж в национална медия за замърсяване с отпадъци в Павликени. Проверката установи, че стъклени отпадъци и строителни материали са изхвърлени  на селскостопанското летище в града.Установено е лицето, което преди дни е изхвърлило отпадъчна стъклена вата. Дадено му е предписание за почистване със срок до 21.10.2016 г. На извършителя ще бъде съставен акт за нарушение на изискванията на Закона за управление на отпадъците за това, че изхвърля отпадъци на неразрешени места. Глобата е в размер от 300 лв. до 1000 лв. На кмета на Община Павликени ще бъде издадено предписание за почистване на останалите налични отпадъци със същия срок на изпълнение. Експертите на РИОСВ – Велико Търново ще контролират изпълнението на предписанията.

РИОСВ - Враца: 06.10.2016 г. - Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) връчи акт на собственика на МВЕЦ „Луна“, предизвикал екокатастрофа в река Ботуня. За нарушението се прилага цялата строгост на Закона за водите. БДДР предприема и законовите действия за отнемане на издаденото разрешително за водовземане на МВЕЦ-а. 500 000 лева е глобата, която налага РИОСВ – Враца. 

РИОСВ - Пазарджик12.10.2016 г. - Сезонното маловодие и понижения самопречистващ ефект на водното тяло са причинили измирането на рибата в р. Марица при с. Огняново на 1 октомври. Такива са изводите на експертите на РИОСВ - Пазарджик след обстойно обследване на съществуващи точкови източници на отпадъчни води в локализирания участък по течението на р. Марица и след анализ на взетите водни проби. Измерените на 2 октомври моментни показатели на водата в р. Марица при с. Огняново: рН-7.61, разтворен кислород – 7.8 мг/л и електропроводимост 407 µS/sm и са в границите на допустимите стойности. Те не сочат промишлено замърсяване. Показателите от двете водни проби от изхода на ГПСОВ - Пазарджик и от преливните води към байпас на входа на станцията, отговарят на индивидуалните емисионни ограничения, съгласно разрешителното за заустване на ВиК ЕООД в ликвидация, Пазарджик. Няма данни за химическо замърсяване. 

06.10.2016 г. - Експертите на РИОСВ – Пазарджик извършиха през септември 114 проверки на 101 промишлени и търговски обекти. За констатирани несъответствия са издадени 65 предписания, а за нарушения на секторните закони са съставени 3 акта. За неизпълнено предписание от физическо лице – зам.- директор на „Завод за хартия – Белово”АД, е съставен акт по Закона за опазване на околната среда. По Закона за водите е съставен акт на „ПМБ Индъстрис”ООД, Пазарджик за неподдържане в експлоатационна изправност на пречиствателните съоръжения за отпадъчни води, в резултат на което те са постъпили в градския колектор без пречистване. Акт е съставен и по Закона за управление на отпадъците на „Фани Комерс 2012” ЕООД, Пазарджик, за липса на отчетна книга с хронологична информация за количеството, естеството и произхода на отпадъците, приемани на площадката. Издадено е наказателно постановление за налагане на глоба от 500 лв. по Закона за водите на физическо лице, за допуснато изтичане на отпадъчна торова течност в р. Умишка.

Против замърсяването на почвите с нитрати са проверките за правилно съхранение и употреба на торовите маси от дейността на животновъдни ферми. През последния месец бяха инспектирани кравеферми в с. Менекьово, община Белово, с. Бошуля, община Пазарджик и във Велинград. Нарушения не са констатирани.

Приоритетни за контрол през септември бяха и предприятия за производство на мебели, автосервизи, сервизи за хладилна и климатична техника и защитените територии в териториалния обхват на РИОСВ-Пазарджик. Извършен е последващ контрол на дадени предписания на общините Белово и Лесичово за почистване на замърсени с отпадъци терени и на предписания, свързани със състоянието на пречиствателни съоръжения за отпадъчни води. Предписанията на РИОСВ са изпълнени.

При проверките през месеца са отстранени пропуски, свързани с воденето на отчетност по отпадъците, със съхранението на отпадъци, с поддържането на компютърни информационни системи за налични и изходящи количества компоненти и материали, образувани от разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства. В следствие на извършения текущ и последващ контрол, дадените предписания и предприетите действия от страна на операторите, са подобрени техническите характеристики на пречиствателни съоръжения на промишлени обекти.

РИОСВ-Смолян: 11.10.2016 г. - Експерти от РИОСВ – Смолян провериха сигнал за продажба на препариран екземпляр на риба, намиращ се в град Мадан, Смолянска област. При проверката е установено, че предлаганата за продажба риба е от семейство Есетрови и без документ за законен произход. На нарушителя е съставен акт за установяване на административно нарушение, като вещта – екземпляр препарат от семейство Есетрови е иззета за съхранение в РИОСВ – Смолян. Видовете от семейство Есетрови в България са 6. Те попадат в Приложение №3 и №4 на Закона за биологичното разнообразие и в Регламент № 338/97/ЕО, за които е регламентирана забрана за продажба без необходими документи за произход.