ЮНЕСКО: България може да развива ски туризъм в НП Пирин

  28 Юни 2018, 15:48     39127     3   
     


Днес, на 42та годишна Сесия на  ЮНЕСКО, която се провежда в Бахрейн, бе гласувано ново решение относно НП Пирин. Българската делегация, водена от вицепремиера Валери Симеонов, получи подкрепата на всички държави-членки.

Промените са внесени от 11 държави, като Комитетът на ЮНЕСКО се състои от 21 страни, които се определят на ротационен принцип. Всички тези 21 страни са подкрепили промените с единодушие.

С това решение Комитета на ЮНЕСКО подкрепя частичната промяна на Плана за Управление на НП Пирин за втората кабина, която бе приета на 28.12.2017г. от Министерски Съвет.

 

Заключенията на Комитета на ЮНЕСКО са следните:

 

  1. Отбелязва се, че НП Пирин няма нов действащ План за Управление заради съдебни обжалвания на Oценката за въздействие на околната среда.
  2. Отбелязва се, че приетото от Българската държава решение през декември 2017г. не забранява изграждането на водоснабдителни съоръжения за изкуствен сняг в буферната зона.
  3. Отбелязва се, че сегашния План за Управление не забранява подмяната и изграждането на нови туристически и ски съоръжения, стига това да не вреди на защитените от ЮНЕСКО обекти.
  4. Отбелязва се, че след приетото от Министерски Съвет решение на 28.12.2017г., частичното изменение на Плана за Управление няма нужда от Екологична оценка, такава е необходима за самото инвестиционно намерение за втората кабина, което още не е отправено.
  5. Подчертава, че при изграждане на съоръжения в буферната зона(ски зона Банско), те трябва да са стратегически планирани и съобразени с обектите на Световно наследство.
  6. Изисква се от Държавата да представи резултатите от съдебното дело по казуса на 44та Годишна Сесия на ЮНЕСКО през 2020г.

В края на новото решението, ЮНЕСКО критикува държавата, че няма ясна, дългосрочна стратегия за социално и икономическо развитие на буферната зона и граничещите местности.

От резултатите на 42та Сесия на ЮНЕСКО става ясно, че организацията не ограничава България да развива туризъм в НП Пирин и буферната зона. 

Оказва се, че цялата информация излязла по медиите, че ЮНЕСКО е против развитието на ски туризма в Пирин е невярнаТя е в резултат на разпространяването на невярна информация от български НПО-та с неясни интереси.

При закриването на събитието вицепремиерът Валери Симеонов е поканил всички членове на Комитета на ЮНЕСКО да посетят ски център Банско.

По-рано днес, Валери Симеонов обяви във Фейсбук, че от години български НПО-та лобират за фалшиви родни и чужди каузи в ЮНЕСКО, което спира развитието на родните бизнес и туризъм. Той коментира и обвиненията на Тома Белев, че спи в луксозен хотел. Ето какво написа във Фейсбук:

„Грозно и некоректно е, защото аз и представителите на Министерство на околната среда и водите сме разпределени в среден клас хотели, където нощувките са в определения от държавата лимит за настаняване. По-добре е да обясни къде спи колежката му от Зелените, на чии разноски и чии интереси защитава вече една седмица в Бахрейн? Ние сме тук не да си правим кефа, а да поправяме щетите, нанесени от безобразията на скрити зад фалшиви каузи родни зелени НПО-та, съсипващи предприемачеството и туризма в България. А Вас г-н Белев, ВАС не ви ли е срам да лъжете?“

България е член на "Организацията на обединените нации за образование, наука и култура - ЮНЕСКО" от 1975г., като в пределите на страна има 10 обекта под закрила - 7 културни и 3 природни. Сесиите на организацията се провеждат ежегодно, като присъстват представители на всички държави членки. Комитетът на ЮНЕСКО е съставен от 21 държави, които се определят на ротационен принцип. Общо 195 страни са част от организацията.

В момента следните държави членуват в Комитета: Ангола, Австралия, Азербайджан, Бахрейн, Босна и Херцеговина, Бразилия, Буркина Фасо, Китай, Куба, Гватемала, Унгария, Индонезия, Кувейт, Киргистан, Норвегия, Сейнт Китс и Невис, Испания, Тунис, Танзания, Уганда и Зимбабве. 

Решение 42 COM 7B.72  може да намерите тук: https://whc.unesco.org/en/sessions/42com/documents/#amendment


     

Remi29.06.2018 г., 15:41 ч.

Евала, малко светлина в този мрачен ден!

Мишо29.06.2018 г., 15:19 ч.

Тя България отдавна може да го развива, ама разни зелени пречат ли, пречат. Дано сега това решение на ЮНЕСКО им затвори очите.

Скьорка28.06.2018 г., 21:02 ч.

Е най- после зелените ще се качат на чинията и ще живеят там където им плащат,на мен ми плащат тук в моята БЪЛГАРИЯ!

 


Последни