Не, природните ресурси не са на път да се изчерпят

  04 Август 2017, 08:49     5401     0   
     


Сметките за ресурсите на човечеството по повод 2 август не просто не са верни, но са и неправилно замислени, изчислени и обяснени.

От „Римския клуб“ досега ресурсите са „свършили“ около девет пъти.

В действителност: земята и въздухът са по-чисти, харчи се по-малко енергия за прозводството на един лев доход, замърсените по времето на Клуба реки са чисти, рециклират се между 40 и 50% от отпадъците и където има нормална защита на права на собственост и възможност за договарянето им отрицателните външни въздействия намират решение и застрашените животински видове биват по-често спасявани.

Ще дам три примера от България за развития от времето на Римския клуб досега:

1. Пирин, за който в бюджета за 1991 г. едвам намерихме 400 хил лв и за който разни хора хленчат и показват разни снимки от строителни площадки (2002 г.) сега има повече растителни и животински видове отколкото тогава, през 2001 г., и този факт се потвърждава с всяко измерване или броене (само малките са по-малко, защото никой там не си е поставил за цел да увеличи броя им).

2. Всички предприятия, които аз, като председател на комисията във ВНС, трябваше да затварям заради замърсявания (защото така бяха обещали депутати от всички деноминации и защото правителствата на Атанасов, Луканов и Попов ги беше страх да предприемат нещо – най-вече защото не би имало пари за изплащане на държавни дългове) – днес са сред най-чистите в Европа и света. Сред тях са и КЦМ (за което в две комисии на ВНС изслушахме 162 експерти и организации) и Челопеч (за което взехме решение за затваряне на 10 август 1990 г.). И това е така, защото те печелят и могат да обновяват технологиите. Само две от губещите тогава и замърсяващи предприятия фалираха (Кремиковци – за чието затваряне имам известна роля и ОЦК), макар да съм убеден, че ако не бяха грабени с помощта на няколко правителства (най-вече това на Станишев), те можеше да бъдат изчистени и да имат съдбата на другите. Интересно е да се знае, че подобряването на предприятията като печалба и чистота не зависи от начина, по който бяха приватизирани.

3. През 1998 г. Единият хилядник на АЕЦ Козлодуй работи за захранването на ламповите телевизори в България, а една нова Лада през 1978 г. харчи два пъти повече бензин и изхвърля 12 пъти повече мръсотии от моята днешна, 1.5 пъти по-мощна, по-голяма, сигурна и удобна осем-годишна Тойота.

Защо това е така, ще питаш?

Защото при горните условия (защита на права на собственост и договаряне) най-важният ресурс е човекът, който в негласно възхищаващите те сметки е представен само като разрушител (а ресурсите са взети като независима от него, от творчеството и икономиката му константа). Ако се вгледа човек в „аргументите“ ще види, че основната причина за „изчерпването“ на ресурсите според самопровъзгласилите се вулгарни ексхатолози (иначе ексхатологията е благородно теологично занимание) е в това, че хората живеят по-добре, особено тези в Китай и Индия. Там вече ядат месо, имат автомобили и умни телефони – какво безобразие, караул, какво правят правителствата!/ ЕКСПЕРТЕН КЛУБ ПО ИКОНОМИКА И ПОЛИТИКА, Гост-автор: Красен Станчев