Проблемът при изучаването на Венера е, че околната среда около нея е доста агресивна. Всъщност Венера е отровна пустош. Но все пак тази съседна на нас планета заслужава внимание. Група изследователи от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА (Jet Propulsion Laboratory - JPL) представи концепцията за "платформа", която може да проучи Венера. Концепцията на проекта Automated Rover for Extreme Environments (AREE) или "Автоматичен роувър за екстремни условия" е вдъхновена от механичните компютри и танковете от Първата световна война.
Роувърът AREE ще използва суровите условия на Венера като вятъра за задвижване на механичния си компютър. Липсата на електроника е предпоставка апаратът да издържи на "адските" условия на планетата - атмосферата на Венера е около 90 пъти по-плътна от тази на Земята и се нагрява до 462 градуса по Целзий. Проектът AREE е предложен за първи път през 2015 г. от Джонатан Содър , инженер по мехатроника в JPL. Той е вдъхновен от механичните компютри, които правят изчисления без електроника, използвайки лостове и зъбни колела.
Механичните компютри са били използвани през вековете, най-често като математически инструменти - калкулатори. Най-известният е от 19-ти век, изобретение на Чарлз Бабидж, наречено "Difference Engine" за изчисляване на алгебрични уравнения. Най-старият познат е механизмът Антикитера, устройство, използвано от древните гърци за предсказване на астрономически явления като затъмненията.
Содър смята, че аналоговите технологии могат да помогнат там, където електрониката обикновено се проваля. В екстремна среда като повърхността на Венера, повечето електроника ще се стопи при високите температури или да кородира от сярната киселина в атмосферата.
"Венера е твърде негостоприемна за сложните системи за управление, които имаме на марсоходи", заяви Содър. "Но напълно механичен роувър, може да успее да оцелее около една година".
Въпреки че, Венера е била обект на изследване в миналото, нито едно устройство не е успяло да работи дълго време на повърхността на планетата.
Членовете на екипа на AREE смятат, че могат да използват морзов код за връзка, механични компютри и вятърни турбини в планетохода, които ще захранват тези компютри, дори апаратът да се обърне с главата надолу.
Според плановете роувърът ще трябва да изпраща съобщенията си по морзов код на балони в атмосферата на Венера, които от своя страна ще ги прехвърлят на Земята.
В момента екипът на AREE е на втория етап от програмата Innovation Advanced Concepts на НАСА. Сега във втората фаза на разработката се прецизират части от концепцията на AREE и се изработва прототип.
Членовете на екипа се надяват да придадат ново съдържание на понятието "планетоход" и в крайна сметка да успеем да проучим геологията на Венера и може би и да се вземат няколко проби.
Но околната среда на планетата е способна отново да изненада инженерите.
Източник: КРОСС