54 съдебни дела срещу Юлен АД са водили „зелените“ откакто е подписан концесионният договор през 2001 година, показа проверката на „Труд“. Жалбите до една са по член 21 от Закона за защитените територии. Текстовете в чл. 21 указват какво се забранява в Националните паркове като Пирин. Според „еколозите“ нормативния акт гласи, че в тези територии човешката дейност трябва да е сведена до минимум. Не така обаче мислят съдебните състави, които са гледали делата – при всички 54 дела магистратите са отсъдили в полза на Юлен АД.
Практика
Жалбите са най-ефикасната порочна практика на „еколозите“ за така наречения „зелен рекет“. Освен Юлен АД, жертва на съдебни атаки са почти всички големи инвестиционни проекти – като се започне от завода за преработка на отпадъците на София, мине се през модернизацията на топлофикациите в цялата стана и се стигне до ключовата за България и Европа автомагистрала „Струма“.
На 17 януари Асоциацията на организациите на българските работодатели излезе с декларация срещу зеления рекет. Бизнесът обяви, че трябват законодателни промени, за да се ограничи порочната практика със съдебните обжалвания, която нанася огромни щети на българската икономика.
В същото време планинските региони продължават да се обезлюдяват заради очернящата кампания на „зелените“ срещу развитието на зимния туризъм у нас. Доносите на „еколозите“ редовно стигат до Брюксел, но до днес оттам изразяват мнение, че страната ни спазва европейското екологично законодателство.