Моето любимо място в България се намира близо до Бургас - мястото, в което живея. Град, който е очарователен и през четирите сезони на годината, разположен между блатата и морето, носещ архитепалното impasto на Фотев и елегантното очарование на сините докове застлани с камък от Марсилия. Ще споделя с вас впечатленията си от най-романтичното и безметежно място, което съм посещавала някога. Това е остров „Света Анастасия“!
Той се намира в Бургаския залив в Черно море. Разположен е на 6.5 км от гр. Бургас . До него може да стигнете с корабче от Морска гара. Много мои приятели бяха посетили острова и споделяха с мен невероятни впечатления, приканвайки ме да отида там. Дълго отлагах този момент, но ми подариха нощувка за острова и вече нямаше как – приключението се случи.
Пътуването предлага невероятната гледка към Бургаския залив и възможност да се насладиш на морето и свежия морски бриз. Нямах търпение да стигнем до острова. Наближавайки целта на своето пътуване, започнах да разлияавам силуета на острова. На Света Анастасия има три скални феномена, известни като Гъбата, Дракона и Вкамененият пиратски кораб. Близък приятел ми беше разказал, че има две подземия, чийто вход е много добре замаскиран и никой не може да проникне до тайните им. За самия остров битуват и много легенди. Любима ми е историята за пирати, които се опитали да ограбят остров „Св.Анастасия“, но били отнесени от жестока морска буря. Вярва се, че причината за пиратските набези е заровено на острова златно съкровище, което се пази от призрак на загинал пират. Според друга история, островът е във владение на мистични сили, които даряват и отнемат живот. Такава е и случката от преди години - пиян капитан на влекач оцелял като по чудо, след като паднал от 25 метрова отвесна скала.
Разходката на самия остров е незабравимо изживяване и докосване до интересни факти от миналото. Света Анастасия е единствения български остров, на който има църква – „Успение Богородично“. Тя е част от съществувал там манастир през 15 век. През 1923 година манастирът е превърнат в затвор. Там са били заточени 132-ма комунисти и земеделци, но за кратко. През април 1925 г. той отново е превърнат в затвор и в него са заточени 43-ма, които успяват да избягат. В тяхна памет едно от крилата на манастира е превърнато в музей. Не случайно наричат острова Българският Алкатраз. Моето приключение продължи с малко шопинг. Лекарна предлага чудодейни билки и отвари по стари рецепти. Не пропуснах да посетя ресторанта, в който можеш да се насладиш на автентични бургаски ястия по стари рецепти… и всичко това на най- Едемското място в Бургаския залив, от където можеш да гледаш любовните игри на морските серафими, белите платноходки порещи небесния ефир, вермелиновите дюни от сънищата на някой Deum, бризът който носи миризма на замразена риба и билки обгорени от топлия юлски вятър.
Дарина Тодорова, Бургас