МОН: Учебниците за един ден не трябва да тежат повече от 2 кг

  26 Октомври 2017, 11:44     4510     0   
     


Просветното министерство продължава да обсъжда начини да се намали тежестта на ученическите раници, но все така смята, че проблемът не идва от учебниците. Ведомството е направило собствена проверка, от която излиза, че не би следвало книгите, необходими за един ден, да тежат повече от 2 кг дори за децата в горния курс.

"Тежестта на ученическите раници може да бъде намалена за сметка на качеството на учебниците, като се въведе по-лека хартия", коментира просветният министър Красимир Вълчев в Пловдив вчера. Според него обаче намалението в случая ще е най-много 30%. Вълчев посочи, че вече е разговарял с издателите, които обаче заявили, че не е толкова лесно от една за друга година да се направи намаляване на тежестта на учебниците с по-лека хартия. "Въпреки това е възможно за следващата година да предприемем подобни мерки", заяви той, подчертавайки, че за тази мярка ще са нужни допълнителни средства.

Министърът обаче посочи, че ученическите раници тежат и без учебници в тях. "В тях има тетрадки, помагала, вода, храна, екипи и др.", коментира той. В МОН са измерили тежестта на комплект учебници. За първи клас комплектът тежал 2.8 кг, а за горния курс - малко над 4 кг, при положение че се носят всички учебници. Според него обаче не се налага всеки ден да се носят всички учебници - обикновено трябвали половината. 

Според Вълчев въвеждането на електронни учебници е допустима опция, но само като допълнителна възможност, тъй като няма страна в ЕС, която да е минала само на е-учебници, нито такава, в която да се учи изобщо без учебници. За тази цел всяко дете трябва да има персонално крайно устройство, а това е трудно да се гарантира, дори те да бъдат закупени от държавата. А и има вероятност някой да го загуби", коментира министърът. Според него е възможно по-скоро учителите да ползват електронни учебници с проектор и платно, а с интерактивна дъска да се преподава електронното съдържание.

От 10 г. даваме предложения за олекотяване на раниците, но и досега не сме видели конкретни мерки, коментира Юлиан Петров от синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа". Според него най-ефективно би било да се посочат конкретни забрани - например, че ученическите чанти не бива да тежат повече от 3-4 кг. Друг вариант е да се въведе правилото по един предмет да има само едно помагало.

Директорът на столичното 119-о училище Диян Стаматов коментира пред "ТВ Европа", че поставянето на шкафчета в класните стаи на учениците е едно от решенията. Друга възможност според него е блоковото разпределение на учебната програма. "Така вместо в един ден децата да имат 7 различни предмета, те могат да изучават само 3", коментира той. Според Стаматов обаче промяната в училище обаче трябва да дойде от самите преподаватели и директори, а не от министерството.