Министерството на спорта поиска промяна на плана за управление на Витоша

  14 Октомври 2018, 23:53     27852     9   
     


Снимка: Влекът Заека

В края на миналата седмица от Министерството на младежта и спорта са внесли в Министерство на околната среда и водите официално искане за промяна на плана за управление на природен парк Витоша, за да могат да бъдат модернизирани лифтовете.

Причината да бъде поискана промяната е, че влекът Заека е собственост на Министерството на спорта. Той е разрушен от силните ветрове, а министерството от години се опитва да го подмени, но поради рестрикциите в плана за управление, не може.

В началото на годината към Министерството на спорта е създадена междуведомствена работна група, която има за цел да установи възможностите за модернизиране на лифтовете на Витоша. В нея са участвали експерти от четири институции – Министерството на младежта и спорта, Министерството на туризма, Изпълнителната агенция по горите и Столична община. След няколко месеца работа, в началото на юни, групата излиза със становището, че „трябва да се предложи предприемане на действия от компетентните органи да се инициира промяна, по реда и условията на чл. 60-63 от Закона за защитените територии, на действащия ПУ за ПП Витоша, насочена към премахване на пречките за реконструкция, модернизация и развитие на инфраструктурата, свързана с практикуването на ски спорт. Режимите, въведени с действащия ПУ на ПП Витоша не съответстват с духа на ЗЗТ, относно предназначението на категорията природен парк, взаимно си противоречат и необосновано препятстват възможността за иницииране на инвестиционно предложение за изграждане на нова и реконструкция и модернизация на съществуващата инфраструктура – писти и въжени линии за практикуване на зимен туризъм“.

Проблемът с действащия план за управление на парк Витоша, е че разрешава подмяна на лифтове, единствено, ако новите съоръжения имат точно същите параметри като старите. Стълбовете на лифтовете на Витоша, обаче са бетонирани в земята, а според Закона за устройство на териториите, за да се смени бетонираният стълб, трябва разрешение за строеж. В същото време планът за управление на Витоша забранява строителство.

Преди по-малко от месец, кмета на София Йордан Фандъкова също назначи проверка на лифтовете. Експертите на Столична община достигнаха до същото заключение - че без промяна в плана за управление, няма как да бъдат модернизирани спортните съоръжения.

Това бе потвърдено и при посещението на Вицепремиера Валери Симеонов, Министъра на околната среда и водите Нено Димов, Председателя на Столичния общински съвет Елен Герджиков и представители на институциите на Драгалевския лифт.

 „В момента действащия план за управление не позволява каквато и да е промяна. Давам си сметка и ще кажа, че, като столичанин заслужаваме нещо по-добро, отговарящо на 21 век“ сподели при посещението министър Димов.

След официалното искане за промяна от Министерство на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите трябва да се свика Висш експертен екологичен  съвет, който да обсъди предложените промени. Окончателните изменения в плана за управление трябва да бъдат утвърдени и с Решение на Министерски съвет.

 

В междуведомствената работна група към Министерството на спорта са участвали експерти от четири институции - Министерството на младежта и спорта(ММС), Министерството на туризма(МТ), Изпълнителната агенция по горите(ИАГ) и Столична община: Айлин Дахилова – началник на политическия кабинет на министъра на младежта и спорта, Христина Грозева – директор на дирекция Инвестиционна политика в ММС, Васил Пеловски – директор на дирекция Правно-нормативно обслужване в ММС, Марияна Николова – началник на политическия кабинет на заместник министър-председателя, Ирена Георгиева – заместник-министър на туризма, Мая Никовска – началник на отдел Регулиране на туристическите дейности в МТ, Снежана Петрова – директор на Природен парк Витоша, Валентин Чамбов – директор на дирекция Промени в горските територии в ИАГ, Даниела Ангелова – директор на дирекция Административно правно обслужване и човешки ресурси в ИАГ, Стела Щерева – директор на дирекция Правно-нормативно обслужване в Столична община и Силвия Христова –председател на Постоянна комисия по устройство на територията  към Столична Община.


     

Алекс31.10.2018 г., 14:58 ч.

Над 1 500 000 жители на София ще се радват най-после лифтовете на Витоша да бъдат подменени!

Стефанов19.10.2018 г., 23:49 ч.

Когато забранят еко фашистките партии тогава може да направим олимпиада.

"властите"19.10.2018 г., 23:46 ч.

Може да направим олимпиада ако властите си бяха изпълнили обещанията. Трябваше да продължат метрото до Драгалевци. Много жилища за спортисти и хотели. Трябва да се започне всичко от сега за да има време да се направи. Защото едно е да обещаваш друго е да изпълняваш.

Ричарт19.10.2018 г., 20:20 ч.

На времето Славков искаше зимна олимпиада, но цървулите които управляваха бяха против. Защото ще се разруши Витоша. Но вместо планината акъла им се разруши.

Й.й15.10.2018 г., 20:51 ч.

Пълно безхаберие от шефката Снежана.От 3 години пускам сигнали,снимки тел.обаждания че пътят от обръщалото на бус.98 посока -бивш нефункциониращ санаториум е покрит с конски фекалии,и намиращата се под обръщалото на въпросният бус,конна база е отговорна за това -глас в пустиня.Ами не става

Бетка15.10.2018 г., 14:15 ч.

Е, айде де, тая промяна я чакаме повече от Нова година!

Алекс15.10.2018 г., 13:04 ч.

Крайно време е Витоша да започне да се развива и лифтовете да се подменят! В момента всички жители на София са в плен на "зелените" прокопиевчета, които не желаят Витоша да се развива!

Стенли 15.10.2018 г., 12:30 ч.

От 10 години се говори за тази промяна.Браво ,най накрая.

Доротея15.10.2018 г., 11:56 ч.

Браво на Министерството на спорта! Хайде вече да се вземат мерки и Витоша да има удобни и нови лифтове. Пак ще изпуснем и този ски сезон, но догодина може и да имаме шанс.

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   779    0