Медалистите от олимпиадата по биология, които ще останат в България

  04 Август 2017, 11:01     4000     0   
     


Снимка: Личен архив

За първи път от дванадесет години българският национален отбор печели златен медал на Международната олимпиада по биология. Заслугата е на Димитър Каразапрянов, който тази година завършва Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) "Академик Любомир Чакалов".

Златният медал не е единствен. Българските ученици си тръгват с още два медала от Великобритания - Габриела Христова от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" печели сребърен медал, а Мария Карабоева от НПМГ - бронзов.

"От 2010 г. насам работя с националния отбор по биология. За първи път имаме такъв голям успех, макар че конкуренцията е най-голяма - на международната олимпиада по биология, която е 28-а поред, участваха отбори с общо 245 участника от 68 страни", разказва доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с нея с българските ученици работят доц. Снежанка Томова от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и Радослав Александров, който е докторант в Института по молекулярна биология при Българската академия на науките (БАН).

Задачи като за неврохирурзи

Митко, Габи и Мария са сред десетимата най-добри ученици на националната олимпиада по биология. Така и попадат в отбора. Сред тях е и четвъртият човек в отбора - Ваня Миланова, която т.г. ще бъде последна година в НПМГ и отново ще се състезава за медал на международната олимпиада.

"Отборът ни се справи чудесно с трите лабораторни задачи, които са част от олимпиадата. Първата бе по биохимия и трябваше много бързо да се открие активност на ензим, който предизвиква анемия. Изследваха тричленно семейство. Втората бе по ботаника и изискваше анализ на 15 растения. А третата бе в областта на растителната физиология - при нея под микроскоп участниците трябваше да направят дисекция на ларва на муха, при която да изолират органите, сред които и зачатъци на крила. Това не е никак лесна задача", разказа доц. Йорданова.

Участниците от българския отбор дори успяват да хванат честотата на сърдечния удар на ларвата, което е "работа за неврохирург".

Втората част от олимпиадата е решаване на 46 задачи с подусловия или общо - 400 казуса. Олимпийците ги определят като различни, но много любопитни.

Изборът да учат у нас

Медалистите вече са почти студенти. В България. Митко наследява семейната традиция и ще учи медицина в Медицинския университет-София. Габи и Мария са приети в Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и ще учат молекулярна биология.

"Аз все още не мога да осъзная какво се случи. Искам да се занимавам с медицина, но не съм решил още какво ще специализирам. В НПМГ имаме традиция да помагаме на следващите състезатели в отбора по биология, тъй че това ще правя", разказва Митко.

И Мария има планове да подкрепя следващия национален отбор по биология. "С Митко имаме идеи как да помагаме за подготовката на млади олимпийци. Ще създадем и задачи за националната олимпиада по биология. Иначе дори и като студенти имаме на какви състезания по биология да се явяваме", разказва тя. И допълва, че в творческите й планове влиза и рисуването.

Габи също е избрала да продължи образованието си у нас. "Като цяло бе трудно да реша да остана в България, тъй като кандидатствах и в Германия. Но ще уча бакалавърска степен тук, а по-нататък може да замина за чужбина. Крайната ми цел обаче е да се върна в България", разказва тя.

"Много съм щастлива, че Митко, Габи и Мария доказаха, че в България можем. Надявам се догодина и аз да имам техния успех. Искам да се занимавам с научна работа", казва Ваня./ ДНЕВНИК

 

 

 


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   787    0