Обща годишна среща на LIFE проектите в България

  21 Октомври 2016, 10:33     3701     0   
     


Снимка: http://saltoflife.biodiversity.bg/

На 13.10.2016 г. се е състояла годишна среща на всички български проекти, изпълнявани по програма LIFE на Европейския съюз.

Домакин на срещата е била Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) с проекта си „Опазване на ключови горски местообитания на малкия креслив орел в България”.

Партньор на проекта е Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).

Срещата е била открита от  Илиан Точев – главен секретар на ИАГ, Светослав Спасов – Директор LIFE проекти в БДЗП, Саймън Гос – Европейска комисия, DG-ENV, отдел LIFE, Силвия Бърова – Европейска комисия, DG-ENV, отдел Натура 2000 и Анита Фасио – EASME.

Еднодневната среща се е провела в местността Божура край Средец. В нея са участвали представители на всички организации и институции у нас, изпълняващи проекти към програма LIFE на ЕС, както и представители на Европейската комисия. Програмата е включвала кратко представяне на напредъка на проектите, постигнатите резултати, както и предстоящата по тях работа.

През 2016 г. в България са започнали два нови проекта, получили подкрепата на програма LIFE на ЕС и те са били презентирани на срещата. Единият от тях се изпълнява от Издателство „Просвета” АД в партньорство с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Един изцяло иновативен подход в природозащитата у нас, насочен към ученици, учители, земеделски стопани и ловци. Вторият, нов за страната ни проект, е на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), който има за цел оказване на техническа помощ при подготовката на проекти за програмата на Европейската комисия.

По-голямата част от програмата на състоялата се среща е било представянето на работата, свършена по проекти, в които БДЗП е координиращ бенефициент или асоцииран партньор, а това са:  „Земя за царския орел”, „Живот за царския орел”, „Помощ за египетския лешояд”, „Опазване на черните и белоглавите лешояди в трансграничния район на Родопите” и „Солта на живота”. Представени са били и останалите проекти, които се изпълняват в България – „Крайречни гори” и „Свободни риби” на WWF,  „Светло бъдеще за черния лешояд” и „По-голям шанс за белошипата ветрушка” на Зелени Балкани, „Живот за Кресненското дефиле” на Фонд за дивата флора и фауна, както и „Популяризиране на устойчивото ползване на лечебните растения” на Фондация „Информация и природозащита”.

Имало е дискусия по важни въпроси и проблеми, свързани с кандидатстването, управлението и отчитането на представените проекти и кампанията за „черен PR“, която се води и срещу част от LIFE проектите в България. В късните следобедни часове цялата група е посетила обект в землището на с. Вълчаново и е видяла гнездо на Малък креслив орел, подходящ хабитат, където птиците се срещат и дори успяла да наблюдава млад царски орел, морски орел и повече от 30 гарвана.

Вечерта е била особено вълнуваща, заради прощалната вечер с европейският експерт Саймън Гос, който скоро ще се пенсионира, а до този момент отговаряше за българските LIFE проекти. През всички тези години той подкрепяше и помагаше на екипите да постигнат консервационните си цели и да се справят с европейските изисквания за докладване и отчитане. Силните позитивни думи, които Саймън е отправил към участниците за отдадеността им за каузата са мотивиращи за по-нататъшната работа на тези, които продължават проектите си по LIFE. Саймън Гос е получил специален подарък за собствения си „After LIFE“ план с пожелание след години да се пресели в България.

Домакин на следващото събиране на LIFE проектите ще бъде Фонда за дива флора и фауна през 2017 г. в района на Кресненското дефиле.


     

 


Последни

Свят

Уловът на миди в Гърция спада с 90% през 2024г.

   11 Ноември 2024   787    0